Przeglądarka 11/24.02.2019

Co szósty Polak nigdy nie był u okulisty

Chociaż co drugi Polak ma stwierdzoną wadę wzroku lub chorobę oczu, to regularne badania u okulisty wykonuje tylko jedna trzecia z nas; 15 proc. nigdy nie zbadało wzroku – wynika z najnowszego sondażu ośrodka IQS.
Dowodzi ono, że Polacy za rzadko odwiedzają okulistów i optometrystów – prawie 30 proc. było na takiej wizycie ponad trzy lata temu, a 15 proc. (jedna szósta) nigdy.
Czytaj całość na tvp.info

Niepełnosprawni mają problemy z uzyskiwaniem bonifikat

Choć ustawodawca zdecydował, by osobom z niepełnosprawnościami przysługiwała specjalna bonifikata od opłaty przekształceniowej, w praktyce część urzędów jej odmawia.
W tej sprawie interweniował już rzecznik praw obywatelskich. Prawidłowość decyzji urzędników kwestionuje też resort rozwoju.
Zgodnie z art. 9a ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów właściwy organ udziela bonifikaty od opłaty jednorazowej w wysokości 99 proc. osobom, w stosunku do których orzeczono niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym lub znacznym, oraz osobom, w stosunku do których orzeczono niepełnosprawność przed ukończeniem 16. roku życia. Pod warunkami, że złożą właściwy wniosek i będą właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych służących wyłącznie zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych, które znajdować się będą na uwłaszczonych terenach.
Czytaj całość na rp.pl

Niepełnosprawni sportowcy bez nagród. Nie starczyło pieniędzy

Czy medale Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych oraz mistrzostw Polski, a także zwycięstwo w Pucharze Polski to za mało, by zostać zaproszonym na miejskie podsumowanie roku sportowego? Okazuje się, że tak.
W piątek władze Konina zaprosiły przedstawicieli konińskich klubów sportowych do udziału w podsumowaniu roku sportowego. To tradycyjna impreza, która przez wiele lat organizowana była w Konińskim Domu Kultury i na której zjawiali się działacze, trenerzy i sportowcy wszystkich klubów dotowanych przez miasto. W tym roku formuła była inna – zaproszenie dostali jedynie ci zawodnicy, którzy odnieśli określone sukcesy (wywalczyli co najmniej medal mistrzostw Polski w kat. juniorów).
Czytaj całość na lm.pl

Niesamowity kibic Widzewa, który zapracował na profesjonalny kontrakt. „Nie wstydźmy się, nie jesteśmy gorsi!”

Poznajcie Sebastiana „Kotwicza” Kolczyńskiego, kibica Widzewa Łódź, dla którego esport stał się niezwykłą przygodą. Łodzianie oficjalnie ogłosili, że otwierają esportowy projekt “Red Wolves”. Jedną z głównych twarzy tego przedsięwzięcia jest osoba niepełnosprawna, czyli właśnie nasz Sebastian. “Kotwicz” będzie reprezentował Widzew w różnych rozgrywkach 1 vs 1 oraz jako bramkarz w trybie wirtualnych klubów. Sebastian od początku swojego życia nie ma łatwo, a mimo to każdemu, kto usłyszy historię “Seby”, od razu pojawia się uśmiech na twarzy.
Czytaj całość na esportmania.pl

Niepełnosprawni chcą wziąć ślub. Sąd w Biskupcu podjął decyzję!

Dwoje niepełnosprawnych z Biskupca: Jolanta S i Piotr M. złożyli 30 października 2018 roku wniosek do miejscowego sądu o zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego. 19 lutego 2020 roku biskupiecki sąd zakończył postępowanie w tej sprawie, wydając postanowienie, którym oddalił wnioski Jolanty S. i Piotra M. o zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego.
W ocenie sądu sporządzone w tej sprawie opinie psychiatryczno-psychologiczne jednoznacznie wskazują, że są wątpliwości, co do zdolności spełniania przez wnioskodawców funkcji małżeńskich i rodzicielskich. U obojga wnioskodawców biegli stwierdzili upośledzenie intelektualne w stopniu lekkim.
Czytaj całość na se.pl

Cafe Równik ostro do klientów: mamy dość nietolerancji dla niepełnosprawnej obsługi

Cafe Równik to kawiarnia, której obsługę tworzą osoby niepełnosprawne intelektualnie. Działa od czerwca 2018 roku przy ul. Jedności Narodowej 47. Ostatnio, po dwóch nieprzyjemnych sytuacjach, jej założycielka postanowiła zareagować na krzywdzące zachowania klientów.
Cafe Równik zamieścił na Facebooku oświadczenie, w którym deklaruje, że nie ma zgody na dyskryminację niepełnosprawnych i nietolerancję dla obsługi kawiarni. Co się stało? Najpierw Równik odebrał telefon od klientki, która chciała urządzić tam chrzciny, ale zażyczyła sobie pełnosprawnej obsługi, a krótko po tym inna klientka – po wizycie w kawiarni – napisała na Facebooku niekorzystną opinię, w której przekonywała, że obsługa jest straszna, a „ci ludzie są tam za karę”. Miarka się przebrała.
Czytaj całość na tuwroclaw.com