Wybory Prezydenckie 2020 – znamy termin wyborów oraz kalendarz dotyczący niepełnosprawnych wyborców

W środę 5 lutego br. w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane postanowienie Marszałka Sejmu RP w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się w niedzielę 10 maja 2020 r.
Ogłoszenie postanowienia Marszałka Sejmu RP w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oznacza w praktyce rozpoczęcie kampanii wyborczej, która potrwa do 8 maja br. do godz. 24:00.
Jakie zatem terminy powinien znać niepełnosprawny wyborca i jakich koniecznie musi przestrzegać, by móc oddać ważny głos?
Najpóźniej do 10 kwietnia 2020 r. poznamy numery i granice obwo­dów głosowania. Do tego dnia poznamy również informacje o siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełno­sprawnych i możliwości głosowania przez pełnomocnika.
Do 25 kwietnia 2020 r. wyborcy niepełnosprawni będą musieli dokonać zgłoszenia zamiaru głosowania korespon­dencyjnego w kraju, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania spo­rządzonych w alfabecie Braille’a.
Jeżeli będziecie chcieli zagłosować przez pełnomocnika, stosowny wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania będziecie musieli złożyć do 1 maja 2020 r.


 

Źródło: PKW