Światowy Tydzień Jaskry 2020 – nasz portal poraz kolejny patronem medialnym akcji

Miło nam poinformować, iż tak jak w ubiegłym roku, portal internetowy prowadzony przez Fundację Mir objął patronatem medialnym akcję Polskiego Towarzystwa Okulistycznego pn. Światowy Tydzień Jaskry, która odbędzie się w dniach 08-14 marca 2020 r.
Już w pierwszych dniach marca udostępnimy Państwu specjalną zakładkę, w której będziecie Państwo mogli przeczytać wszystkie informacje o akcji oraz znajdziecie pełną listę gabinetów w niej uczestniczących.
Światowy Tydzień Jaskry, to międzynarodowa inicjatywa lekarzy okulistów mająca na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat jaskry oraz zwiększenie jej wykrywalności we wczesnych stadiach zaawansowania.
Problem jaskry w Polsce może dotyczyć 800 tysięcy osób, przy czym tylko połowa została zdiagnozowana. W 90 proc. przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości i zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć, a tylko wczesna diagnoza jaskry może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne badania.
KAŻDY POWINIEN PRZYNAJMNIEJ RAZ W ROKU PRZEJŚĆ PEŁNE BADANIE OKULISTYCZNE, a osoby z grupy ryzyka nawet co 6 miesięcy.
Do podstawowych czynników ryzyka zachorowania na jaskrę zalicza się między innymi: wiek powyżej 40. roku życia, choroby kardiologiczne, obecność jaskry w rodzinie, zaburzenia krążenia obwodowego, życie w ciągłym stresie i bóle głowy. Niezależnie od głównych czynników profilaktyczne badanie w kierunku jaskry zalecane jest każdej osobie, która od roku nie była u okulisty. Wykrycie choroby we wczesnych stadiach zaawansowania jest bardzo ważne, ponieważ rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie pozwala uniknąć całkowitej utraty widzenia.

Ambasadorami Światowego Tygodnia Jaskry 2020 są:

 1. prof. dr hab. n. med.
  Jacek P. Szaflik
  PREZES POLSKIEGO TOWARZYSTWA OKULISTYCZNEGO
 2. prof. dr hab. n. med.
  Bożena Romanowska-Dixon
  PREZES ELEKT POLSKIEGO TOWARZYSTWA OKULISTYCZNEGO
 3. prof. dr hab. n. med.
  Iwona Grabska-Liberek
  PREZEZ POLSKIEGO TOWARZYSTWA OKULISTYCZNEGO W LATACH 2016-2019
 4. dr hab. n. med.
  Anna Kamińska
  PRZEWODNICZĄCA SEKCJI JASKRY POLSKIEGO TOWARZYSTWA OKULISTYCZNEGO

www.tydzienjaskry.pl


 

Chcielibyśmy uczestniczyć w wielu podobnych akcjach. W tym celu potrzebne jest nam wsparcie. Zachęcamy Państwa do przekazania nam 1% podatku. Więcej informacji znajdziecie Państwo tutaj.