Pittsburgh: Pierwszy pacjent w USA chorujący na AMD z wszczepionym innowacyjnym implantem

W Centrum Medycznym Unniwersytetu w Pittsburghu wszczepiono do siatkówki pierwszemu pacjentowi w Stanach Zjednoczonych innowacyjne bezprzewodowe urządzenie w ramach badania klinicznego, mającego na celu częściowe przywrócenie wzroku pacjentom z zaawansowanym zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD), chorobą, która prowadzi do trwałej ślepoty.
„W ostatnich latach badania wzroku znacznie się rozwinęły, a UPMC stoi na czele tej rewolucji. To pierwsze z takich przełomowych badań prowadzonych przez UPMC i Pitta, które przyniesie korzyści dla pacjentów z utratą wzroku nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również na całym świecie” – powiedział José-Alain Sahel, Dyrektor UPMC Eye Center. „Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy pierwszym ośrodkiem w Stanach Zjednoczonych, który przetestował implant siatkówki nowej generacji, który może pomóc w leczeniu nieuleczalnej choroby, takiej jak AMD”.
System o nazwie PRIMA ma na celu przywrócenie wzroku u pacjentów chorujących na zwyrodnienie siatkówki. Składa się z miniaturowego bezprzewodowego fotowoltaicznego mikroukładu 2×2 mm, o grubości 30 mikronów, umieszczonego pod uszkodzoną siatkówką i współpracuje z okularami opartymi na rozszerzonej rzeczywistości, które mają wbudowaną miniaturową kamerę i projektor na podczerwień.
Układ działa jak maleńka sztuczna siatkówka, złożona z 378 maleńkich elektrod, które przetwarzają światło podczerwone z okularów na sygnały elektryczne przenoszone przez nerw wzrokowy do mózgu. Po otrzymaniu implantu pacjenci przechodzą intensywny program rehabilitacji, który ćwiczy ich mózgi, aby rozumieli i interpretowali sygnały z implantu w połączeniu z ich naturalnym zachowaniem wzroku. W porównaniu z implantami poprzedniej generacji, PRIMA jest bezprzewodowy i ma znacznie więcej elektrod, co pozwala na przesyłanie większej ilości informacji wizualnych.


 

Źródło: inf. pras.