Warszawa: Możliwości niePEŁNOsprawności – uczniowie z 50 LO zaangażowani w wyjątkowy projekt

„MOŻLIWOŚCI niePEŁNOsprawności” to projekt, który z wielkim zaangażowaniem realizuje pięciu uczniów z 50 liceum przy ul. Burdzińskiego.
Kiedy jesienią na szkolnym korytarzu zobaczyli plakat informujący o olimpiadzie „Zwolnieni z teorii” polegającej na tworzeniu projektów społecznych, dzięki którym życie innych może stać się lepsze i chociaż trochę łatwiejsze, zaczęli drążyć temat. Z pomocą przyszła Beata Cegłowska, nauczycielka podstaw przedsiębiorczości. Po ujrzeniu nieposkromionego zapału chłopaków: Mateusza, Szymona, Staśka, Wojtka i Kuby, uczniów I klasy, pomogła nieco uporządkować pomysły i wybrać z nich właśnie temat osób z niepełnosprawnością.
– Osoby niepełnosprawne jeszcze w liceum są w swojego rodzaju inkubatorze. Tutaj mają opiekę. Później są rzucane na głęboką wodę i to jest bardzo trudne – mówi Beata Cegłowska. Temat nie wziął się znikąd – 50. LO jest szkołą integracyjną i są tu niepełnosprawni licealiści. A projekt „MOŻLIWOŚCI niePEŁNOsprawności” ma m.in. pokazać, że osoba z dysfunkcją ma takie same szanse na karierę jak osoba w pełni sprawna.
Panowie szybko wzięli się do pracy. Dopełnili niezbędnych formalności – zgłosili swój projekt, stworzyli logo, fanpage i zaczęli działać.
– Postawiliśmy sobie za cel pokazać jak największej liczbie osób niepełnosprawnych, dlaczego są tak bardzo potrzebne na rynku pracy oraz o jakich swoich możliwościach jeszcze nie mają pojęcia. Brzmi całkiem fajnie, ale tak naprawdę, dojście do konkretnych ustaleń wymagało wiele rozmów, to były prawdziwe burze mózgów – śmieją się uczniowie.
Jak chcą przekonać osoby niepełnosprawne do tego, by nie rezygnowały z kariery tylko dlatego, że są w pewien sposób ograniczone? Przede wszystkim dzięki rozmowom z osobami, które osiągnęły już sukces. Wśród zaproszonych przez licealistów gości będzie m.in. Mirosława Gajewska – wykładowczyni matematyki na SGH (osoba niepełnosprawna), inż. Krzysztof Łoń – pełnomocnik do spraw osób niepełnosprawnych, dr Robert Manowski – rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, st.kpr. Tomasz Rożniatowski – weteran wojenny, Radek Łukasiewicz i Tomasz Bidus – niepełnosprawny rugbista.
Młodzi panowie prowadzą na fb fanpage MOŻLIWOŚCI niePEŁNOsprawności, na którym zamieszczają informacje związane ze zmianami w prawie i dofinansowaniami, z których mogą korzystać niepełnosprawni. Wszystko to co znajdą w doniesieniach medialnych, a co może się przydać w codziennym życiu osobom na wózkach.
Każdy zgodnie podkreśla, że choć chwilami nie jest łatwo pogodzić szkołę z tym projektem, to warto się w takie akcje angażować. Już dzisiaj wiedzą, że nawet jeśli nie odniosą zwycięstwa w olimpiadzie i nie zdobędą Złotych Wilków (a taka jest stawka), ich praca na pewno nie pójdzie na marne, bo jeśli chociaż jedna osoba uwierzy w siebie i nie zrezygnuje z marzeń dzięki temu co robią, to będzie wielki sukces!


 

Artykuł opublikowany dzięki uprzejmości P.W.U VARIA, wydawcy portalu www.mieszkaniec.pl