„Cała ziemia parkiem narodowym”

Oprowadzanie po wystawie z audiodeskrypcją
Termin i miejsce wydarzenia:
12.12.2019 (czwartek), godz. 17:30
Królikarnia
ul. Puławska 113a
02-707 Warszawa
Wstęp wolny
Informacja:
E-mail: edukrolikarnia@mnw.art.pl
Tel. (22) 843-15-86


 

„Cała Ziemia parkiem narodowym” to wpadający w ucho slogan, ale czy zrozumiały? Jak to „cała Ziemia”, a nasze miasta, autostrady i lotniska, a pola uprawne, obszary zajęte wojną i klęska ekologiczna? Jak to „narodowym”?

Autorka hasła zakłada podbój całej Ziemi dokonany przez któryś z istniejących narodów, czy raczej zjednoczenie wszystkich Ziemian pod jednym kosmicznym sztandarem?


 

Agnieszka Brzeżańska, malarka, konceptualistka, ceramiczka, performerka, autorka filmów wideo, obecna na międzynarodowej scenie artystycznej od ponad dwóch dekad, mimo to w Polsce wciąż nie dość rozpoznana. Wystawa w Królikarni, która ma na celu wypełnić tę lukę, prezentuje artystyczne i intelektualne podróże artystki od wczesnych lat 90. XX wieku do dziś. Obok prac najnowszych można będzie zobaczyć wizerunki koni i zachody słońca malowane jeszcze w czasie studiów w Gdańsku, Warszawie i Tokio. Swoje działania artystyczne Brzeżańska poprzedza zwykle badaniem źródeł teoretycznych, a zasięg jej zainteresowań jest bardzo szeroki – od archeologii po futurologię, od botaniki i ewolucjonizmu po ezoterykę i systemy filozoficzne Wschodu. Poglądy artystki mogą się wydawać radykalne, ale nigdy nie są wygłaszane ze śmiertelną powagą. Kapitalizm, kryzys klimatyczny czy rozwój sztucznej inteligencji rozpoznaje jako wrogą siłę zagrażającą organicznemu życiu na Ziemi. Ratuje więc planetę, śpiewając ekologiczne mantry i malując graficzne zaklęcia.