Jak zadbać o swój wzrok?

Rób przerwy w czasie długich sesji przed monitorem lub telewizorem
Wykonując pracę, która wymaga spędzania długich godzin przed ekranem monitora lub laptopa, narażamy wzrok. Wynika to m.in. z faktu, że monitory emitują niebieskie światło, które zaburza procesy metaboliczne zachodzące w siatkówce oka. Takie działanie powoduje m.in. powstawanie wolnych rodników, które uszkadzają komórki receptorowe w gałkach ocznych. W efekcie wzrok ulega pogorszeniu – mogą pojawić się mroczki czy krótkowzroczność. Innym negatywnym efektem oddziaływania niebieskiego światła jest nadwyrężanie się nerwów wzrokowych, które naturalnie szukają równowagi (próbują wyregulować się w swoich ogniskach, a niebieskie światło to utrudnia), co z kolei prowadzi do pogarszania się wzroku.
Aby ograniczyć negatywny wpływ światła monitorów na nasze oczy, powinno się używać specjalnych okularów z filtrem. Zakładając je podczas pracy przy komputerze, czy długich sesji przed telewizorem, znacząco ogranicza się wpływ emitowanego światła na gałki oczne. Pomocne jest również ograniczanie czasu spędzanego przed ekranem na rzecz korzystniejszych i zdrowszych aktywności, np. sportu. Ważne jest również utrzymywanie odpowiedniej odległości od ekranu (np. 1,9 metra od telewizora LCD czy 70 cm od monitora komputera).

Zadbaj o odpowiednią suplementację

Dla zachowania dobrej kondycji i zdrowia oczu, kluczowe jest postawienie na wartościowe produkty w diecie. Ważne jest, by zawierały w sobie korzystne witaminy, takie jak A, C, E oraz składniki mineralne – cynk, miedź, selen czy mangan. Wszystkie kompleksowo oddziałują na rzecz poprawy wzroku. Gdzie je można znaleźć? Źródłem witaminy A jest marchew, pomidory, brzoskwinie czy warzywa
z ciemnymi liśćmi. Witamina C znajduje się w truskawkach, cytrynach, pomarańczach czy papryce. Witamina E to składnik olejów roślinnych, orzechów, sezamu czy dyni. Składniki mineralne mają swoje źródła w rybach, produktach pełnoziarnistych, jajach, owocach morza, awokado, orzechach, roślinach strączkowych, czosnku czy cebuli.
Dbając o wzrok, warto również wypróbować sprawdzone suplementy diety, takie jak ProOptical od Duolife. Produkt ten zawiera luteinę, która wpływa na zmniejszenie uszkodzeń fotochemicznych. Ponadto znajduje się w nim astaksantyna, która wspiera procesy akomodacji oczu. To również dobre źródło Witaminy C pomagającej w syntezie kolagenu, czyli budulca ciałka szklanego oczu. Dodatkowo w składzie ProOptical znajdują się krocyny oraz safranal, czyli substancje o działaniu antyoksydacyjnym, oraz wspierające ochronę oczu przed działaniem szkodliwych promieni ultrafioletowych.

Patrz w przyszłość!

Dla utrzymania dobrej kondycji wzroku kluczowe są dwa aspekty – profilaktyka oraz zadbanie o dietę
i suplementację. Wdrażając odpowiednie zmiany w swoim życiu, można zapewnić organizmowi odpowiednie wsparcie, które przełoży się na zachowanie dobrego wzroku przez długie lata.


 

Źródło: inf. pras.