Od 1 października ZUS rozpatruje wnioski o udzielenie świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych.
1 października weszła w życie ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Od tego dnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął rozpatrywanie wniosków, które składać można już od 1 września. ZUS poinformował, że wnioski o nowe świadczenie złożyło dotąd ponad 135 tysięcy osób. Zakłada się, że może być ich nawet ok. 850 tys.
To bardzo ważne i długo oczekiwane przez osoby niepełnosprawne świadczenie, które wreszcie udało się w prowadzić. Jest ono skierowane do osób najbardziej zapominanych oraz jednocześnie najbardziej potrzebujących.
O świadczenie mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 złotych. Muszą mieć również orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Źródło: inf. pras.