VII Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier: Spektakl „ W promieniach…” połączony ze zwiedzaniem Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

Termin i miejsce wydarzenia:
30.09.2019 (poniedziałek), godz. 12:00
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
ul. Freta 16
00-227 Warszawa
Wstęp 11 zł.
Rezerwuj bilet na wydarzenie
Termin wykupienia biletów:
22.09.2019
W kasie lub przelewem na konto 83 1020 1013 0000 0102 0390 5031 wpisując w tytule nazwisko i hasło: Bez barier


 

Uwaga! Sztuka przeznaczona dla widzów dorosłych!
Spektakl ukazuje różne oblicza Marii Skłodowskiej: poznajemy oczywiście wybitną chemiczkę, jako „Marię-czarownicę”, która miesza każdego dnia w wielkim kotle, by uzyskać rad; jest „Maria-spełniona” – żona Piotra i matka dwóch córek. Poznajemy także „Marię-uwolnioną” schorowaną kobietę u schyłku życia.
Monodram ma formę listów pisanych przez osiemnastoletnią Manię Skłodowską do Marii, będącej już w podeszłym wieku.
W postać noblistki wcieliła się Walentyna Sizonenko – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Jekaterinburgu w Rosji. Aktorka Kolada-Teatr. Współpracowała z teatralną platformą Jelcyn Centrum i Teatrem Polskim. Jako stypendystka programu NCK „Gaude Polonia” odbyła staż pod opieką Andrzeja Seweryna. Jej pasją oprócz aktorstwa jest malarstwo – ukończyła Szkołę Sztuk Pięknych im. I. Szadra, a swoje prace prezentowała na wystawach w Cannes i Jaketerynburgu.
Reżyserii spektaklu podjęła się Edyta Łukaszewska, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Od kilkunastu lat związana jest z Teatrem Nowym w Poznaniu. Laureatka wielu nagród m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” w Krakowie za najlepszą rolę kobiecą w spektaklu Agaty Dudy-Gracz „Będzie Pani zadowolona…”. Monodram Edyty Łukaszewskiej „Porno” został wyróżniony na Festiwalu Współczesnej Dramaturgii Węgierskiej DESZKA. Aktorka, jak sama przyznaje, jest zakochana w mądrości, delikatności, emocjonalności i odwadze Marii Skłodowskiej.
Spektakl „W promieniach” został zakwalifikowany do ogólnopolskiego festiwalu monodramu „Strzała Północy”, który odbędzie się w dniach 4-6 października 2019 w Koszalinie.