KtoMaLek.pl – uzupełnienie infolinii Ministerstwa Zdrowia

Źródło: inf. pras.


 

Skutki ograniczonego dostępu do niektórych leków widać w statystykach serwisu KtoMaLek.pl. Tylko w ostatnich dniach liczba osób odwiedzających serwis przekroczyła 100 000 dziennie i stale rośnie.
KtoMaLek.pl to narzędzie, które wskazuje dostępność produktów leczniczych oraz umożliwia ich rezerwację, we współpracujących aptekach, których jest już ponad 8000.
„W czerwcu odnotowaliśmy historycznie najwyższą liczbę użytkowników naszego serwisu – 1 700 000. W ostatnich dniach przekraczamy poziom 100 000 użytkowników dziennie. Ostatnie 7 dni w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku, to prawie 230% więcej odwiedzin i liczba ta wzrasta z każdym dniem. Technologicznie jesteśmy przygotowani na takie zainteresowanie, więc pacjenci mogą liczyć na nasze wsparcie w zakresie informacji o dostępności leków” – mówi Marcin Puchała z serwisu KtoMaLek.pl.

Jak skorzystać z KtoMaLek.pl?

Wystarczy podać swoją lokalizację, wpisać nazwę leku, by po chwili otrzymać listę aptek w okolicy, które posiadają poszukiwany produkt. Warto taki lek od razu zarezerwować, aby mieć pewność, że będzie czekał na nas w aptece. Powinniśmy pamiętać o tej funkcjonalności zwłaszcza w przypadku leków trudno dostępnych. KtoMaLek.pl działa zarówno jako serwis internetowy, jak i samodzielna aplikacja mobilna.
Porównanie dostępności leku na przykładzie Glucophage XR – 06.2018 vs 06.2019
Chorzy na cukrzycę mogą napotkać na ograniczoną dostępność niektórych leków. Równo rok temu prawie każda apteka w kraju posiadała Glucophage XR na stanie. Z danych serwisu KtoMaLek.pl na koniec czerwca 2019 ten lek był dostępny w co drugiej aptece. W pierwszym tygodniu lipca serwis odnotował 12 524 wyszukiwań tego produktu.
W przypadku Glucophage XR serwis przeanalizował również dostępność preparatu w województwach. W województwie świętokrzyskim rok temu 82% aptek posiadało ten lek, obecnie jest to 58% aptek. Największą zmianę obserwujemy jednak w województwie zachodniopomorskim, gdzie rok temu 92% aptek miało ten lek na stanie, aktualnie jest to 18%.