Cztery podpowiedzi, jak dobrać okulary przeciwsłoneczne

Źródło: zdrowie.pap.pl / Monika Wysocka


 

Promieniowanie ultrafioletowe zawarte w promieniowaniu słonecznym może niszczyć oczy. Dlatego okulary przeciwsłoneczne to najprostszy i dobry sposób ochrony oczu. Pod warunkiem jednak, że będą spełniały określone wymagania. Sprawdź kilka podpowiedzi, jak je dobrać.

 1. • Po pierwsze, powinny mieć filtr promieniowania ultrafioletowego. Uwaga! O wartości nie mniej niż UV 400!

Zwykle producenci umieszczają na okularach nalepkę informującą o tej ochronie, ale większą gwarancję daje wytłoczenie tej informacji na wewnętrznej stronie ramki.

 1. • Po drugie, filtr UV może nie wystarczyć, lepszą ochronę dadzą okulary nie tylko z nim, ale i z powłoką antyrefleksyjną oraz filtrem polaryzacyjnym.

Okulary z soczewkami polaryzacyjnymi blokują część fali światła, redukują irytujące refleksy, zapobiegając tym samym mrużeniu oczu.
– Soczewka polaryzacyjna przepuszcza światło wybiórczo eliminując refleksy i odblaski. Dzięki temu zwiększa kontrast widzenia i podkreśla kolory, ale nie przekłamuje ich. Taki filtr świetnie sprawdza się, gdy jedziemy samochodem i oślepiają nas światła samochodów z naprzeciwka lub gdy łowimy ryby i wpatrujemy się w nasłonecznioną taflę wody albo spławik – wyjaśnia dr n med. Radosław Różycki z Centrum Medycznego MML w Warszawie.
Powłoka antyrefleksyjna zaś zapobiega odbijaniu się światła od okularów, a tym samym od oka. Ponieważ przepuszcza 100 proc. światła, nie zmienia kontrastu i kolorów oglądanego obrazu. Najlepiej działa połączenie powłoki antyrefleksyjnej z filtrem polaryzacyjnym. Takie rozwiązanie polecane jest szczególnie sportowcom i kierowcom.

 1. • Po trzecie, jeśli nosisz okulary korekcyjne, rozważ soczewki fotochromowe.

Szkła wówczas w intensywnym świetle ciemnieją, zaś przy zachmurzeniu rozjaśniają się. Można je więc używać przez cały dzień, niezależnie od pogody.
– Im droższy fotochrom, tym szybciej się rozjaśnia, co jest bardzo wygodne, ale chodzi też o to, aby rozjaśniał się jak najbardziej, by nie ograniczał widoczności. W pomieszczeniach nie powinien być w ogóle widoczny – mówi dr n med. Radosław Różycki.

 1. • Po czwarte, lepiej je kupować u wiarygodnego sprzedawcy.

Dlatego najlepiej wybrać się po okulary do optyka, bo wtedy mamy pewność, że będą dobrej jakości.
– Ale nie dajmy się zwariować – gdybym co jakiś czas wybierał się na takie zakupy z moją pięcioosobową rodziną musiałbym tam zostawić sporą sumę. Dlatego dopuszczam kupowanie okularów nierenomowanych firm. Nie polecam jednak zakupów na ulicznych straganach. Ostatnio sprawdzałem okulary na dużych stacjach benzynowych i uważam, że można im zaufać – twierdzi okulista.

Kolor w okularach przeciwsłonecznych ma znaczenie

W okularach liczy się także barwa soczewki. Wybór zależy oczywiście od osobistych preferencji, ale warto wiedzieć, jakie znaczenie ma kolor szkieł.

 1. • brązowe: najlepiej zatrzymują światło niebieskie i podnoszą kontrast koloru trawy w stosunku do nieba, nieco wyjaskrawiając kolory
 2. • zielonoszare: nie zmieniają kolorów otaczających przedmiotów, są one widziane w naturalny sposób, mogą być jednak trochę przygaszone
 3. • pomarańczowe: poprawiają kontrast widzenia w pochmurny dzień i o zmroku, najlepiej sprawdzają się w sytuacji gorszego widzenia, np. na stoku narciarskim gdy jest mgła nieco poprawiają nam warunki  widzenia.

Liczy się też stopień zabarwienia szkieł. Wystarczającą ochronę zapewniają te zabarwione w 70-75 proc., ale przy silnym nasłonecznieniu lepiej sprawdzają się zabarwienia 90 procentowe.
Niezależnie od okularów przy intensywnym słońcu warto zadbać też o nakrycie głowy – kapelusz lub czapka z daszkiem zapewni nam dodatkową ochronę.
Kilka praktycznych porad jak dbać o oczy latem:

 1. • Zaopatrz się w odpowiednie okulary.
 2. • Na dłuższy pobyt na słońcu zabieraj ze sobą nakrycie głowy: czapkę z daszkiem lub kapelusz.
 3. • Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, nie pływaj w nich.
 4. • Nie czytaj w słabym świetle.
 5. • Ustaw odpowiednio monitor komputera i co godzinę rób sobie 5 minut przerwy od pracy (ale nie po to, aby przeglądać komórkę) – odpoczywa wtedy mięsień akomodacyjny oka.
 6. • Śpij w całkowitej ciemności.
 7. • Dbaj o urozmaiconą dietę, jeśli trzeba, nawilżaj oczy.
 8. • Regularnie odwiedzaj okulistę.