Dostępność na Slot Art Festival

Tegoroczna edycja Slot Art Festival odbędzie się w dniach 9-13 lipca w Lubiążu.

Czym jest Slot Art Festival i jaka jest jego historia?

Historia Slotu sięga lat 80 i kontrkulturowego fermentu tamtych lat. Wtedy na zaproszenie kilku osób przyjechał z Amsterdamu do Polski punkowo – nowofalowy zespół No Longer Music. Mieli wystąpić na scenie festiwalu w Jarocinie, ale ponieważ ich koncert był de facto spektaklem opartym na ewangelicznej historii pasji Jezusa to dostali zakaz i koncert odbył się nieoficjalnie poza terenem festiwalu. Oczywiście hasło “zakazany koncert” był wtedy najlepszą reklamą więc spory tłum się zebrał.
Potem ekipa dzisiejszego Slotu jeszcze kilkakrotnie organizowała w Polsce trasy dla No Longer Music. Były to  niepowtarzalne, magiczne, uduchowione spotkania – ludzie zostawali po koncertach – chcieli rozmawiać, modlić się. Organizatorzy przekonali NLM, żeby zamiast kolejnych koncertów zorganizować zlot. Do miejscowości Stacze przyjechało ok 60 osób. Była to punkowa impreza – centralnym miejscem była scena pod folią rozciągniętą między dwoma wojskowymi beczkami na której grały dwa zespoły z tym samym składem. Jeden z nich nazywał się oczywiście “Folia Band”.
Ponieważ to wydarzenie szybko obrosło legendą, trzeba było szukać większego miejsca na kolejny rok. Wybór padł na Twierdzę Boyen w Giżycku. Festiwal zaczął się rozwijać z dynamiką śniegowej kuli. Praktycznie bez żadnej promocji, prawie co rok podwajała się liczba uczestników, koncertów, potem warsztatów, spektakli, projekcji i… czasu który trzeba było poświęcić na zorganizowanie wszystkiego.
W 2001 roku Slot Art Festival został przeniesiony do Lubiąża. Dlaczego właśnie tu?
Powodów było kilka. Razem z rozwojem imprezy pojawiła się potrzeba większego miejsca, już nie na kilkaset, ale na kilka tysięcy uczestników.

„Slot stawał się znany poza Polską, szukaliśmy lokalizacji bardziej dostępnej dla osób z zagranicy. Na Lubiąż zwrócił nam uwagę nasz znajomy, który tam mieszkał. Po pierwszych wizytach byliśmy jednocześnie zachwyceni i przerażeni. Miejsce było absolutnie niezwykłe i magiczne, ale również zupełnie nieprzygotowane. Wszystko trzeba było zbudować od początku – sceny, instalację elektryczną, sanitarną, ogrodzenia. Ale, jako, że lubimy wyzwania, dość szybko podjęliśmy decyzję. Bardzo ważna była dla nas również otwartość, wsparcie i zaufanie jakimi obdarzyli nas gospodarze Lubiąża – Fundacja Lubiąż i władze lokalne – Urząd Miasta Wołów i Starostwo Powiatowe w Wołowie. Bez ich przychylności i praktycznej pomocy nie bylibyśmy w stanie realizować Slotu w Lubiążu”.

Slot to szczelina w rutynie i schematach, którą zaangażowani pasjonaci wykuwają wspólnymi siłami co roku na początku lipca,od niemal 30 lat – mały, efemeryczny prototyp idealnego miasteczka. Są w nim dzielnice mieszkaniowe i miejska łaźnia, kawiarnie i restauracje, sale koncertowe i kluby, jest uczelnia i przedszkole, a nawet teatr i trzy małe kina.

Jak długo trwa Slot Art Festival?

Festiwal trwa pięć nocy i cztery dni. Brama festiwalu zostaje otwarta 9 lipca (wtorek) rano. Program festiwalu rusza wieczorem – o godzinie 20:00 następuje oficjalne otwarcie Slot Art Festivalu koncertem na dużej scenie. Następnie zabawa trwa przez cztery kolejne dni – do soboty 13 lipca. Ostatnie imprezy kończą się w niedzielę rano, a po południu zostaje zamknięte pole namiotowe.

Jak wygląda dzień na Slot Art Festival?`

Programowo festiwal startuje po południu 9 lipca. Przez cztery pełne dni festiwalu (10-13 lipca) możesz uczestniczyć w szeregu wydarzeń:
Codziennie odbywają się trzy tury warsztatów i wykładów, a także spotkania z gośćmi specjalnymi festiwalu (godz. 11:00, 13:00, 15:00). Codziennie możesz uczestniczyć nawet w trzech warsztatach lub wykładach. Możesz wybrać swój ulubiony warsztat i uczestniczyć w nim przez cztery dni (opcja dla wnikliwych), lub codziennie próbować czegoś nowego (opcja dla ciekawych).
Popołudnia i wieczory pełne są wydarzeń muzycznych:
Od 20:00 do północy gra duża scena prezentująca największe gwiazdy festiwalu;
O 17:30 rusza mała scena (konkursowa), gdzie prezentują się młode zespoły;
Na miłośników muzyki klubowej czekają dwa parkiety (od 22:00), zwolennicy muzyki zaangażowanej uczestniczą w koncertach na scenie HC/Punk (od 21:00).
Po północy możesz wybrać się do katedry, by rozmarzyć się przy klimatycznych koncertach na scenie doświadczalnej, posłuchać akustycznego grania na scenie unplugged, lub pobujać się do białego rana w reggae tencie.
Slot Art Festival to także bogata oferta kinowa: o 18:00 prezentowane są ważne filmy dokumentalne, a o 0:30 można zobaczyć ambitne fabuły.

W tym roku, organizatorzy zapraszają na festiwal również osoby niepełnosprawne

„Wiemy, że macie różne potrzeby i chcemy żebyście czuli się u nas jak najlepiej.
Robimy pierwsze kroki, żeby stać się bardziej dostępnym miejscem dla wszystkich.
Festiwal odbywa się na terenie zabytkowego obiektu. Pomimo tego, że obiekt jest niedostosowany dla osób z trudnościami w poruszaniu się, chcemy tworzyć jak najbardziej przyjazne miejsce. Na Slocie spotkacie wielu gotowych i chętnych do pomocy wolontariuszy i uczestników”.

Informacja i wsparcie wolontariusza:

Jeśli masz indywidualne potrzeby i szukasz wsparcia, przyjdź do festiwalowego Punktu Informacyjnego (obok biura). Uzyskasz informację jak odnaleźć się na festiwalu i co organizatorzy mogą zrobić, żebyś na imprezie czuł się dobrze. Otrzymasz wsparcie wolontariusza, jeśli tego potrzebujesz.

Audiodeskrypcja:

Jeśli chcesz bliżej poznać zakamarki festiwalu i zwiedzić klasztor, przyjdź do Punktu Informacyjnego. Wolontariusz zabierze Cię na spacer i opisze przestrzeń jak najlepiej.
Podczas festiwalu organizatorzy zapraszają na spektakl i film z audiodeskrypcją. Szczegóły już wkrótce na naszej stronie w zakładce Wydarzenia.

Dostępna przestrzeń:

Przygotuj się na plenerowe warunki. Nie ma utwardzanych powierzchni.
Wszystkie imprezy, które odbywają się na parterze klasztoru są łatwo dostępne dla osób z trudnościami w poruszaniu się.
Nie ma wind, ani podjazdów abyś mógł dostać się na piętro, pamiętaj jednak że na Slocie jest mnóstwo przyjaznych osób, które chętnie Ci pomogą.
Na terenie Slotu są toalety dla osób z niepełnosprawnościami. Niestety prysznice są trudno dostępne dla osób poruszających się na wózkach.
Miejsca łatwo dostępne dla osób z trudnościami w poruszaniu się na wózkach to m.in.:

  1. • Wozownia (miejsce spotkań, kina, teatru)
  2. • Namiot Sfera
  3. • Namiot Wschodni
  4. • ArtKatedra
  5. • Duża Scena
  6. • Scena Folk
  7. • Parter Klasztoru
  8. • Strefa Gastro
  9. • Scena Klubowa

Jeśli chcecie dostać się do miejscówek niedostępnych, organizatorzy postarają się Wam pomóc !