„Fatalista”

Spektakl z audiodeskrypcją
Termin i miejsce wydarzenia:
16.06.2019 (niedziela), godz. 17:30
Teatr Dramatyczny
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1 (wejście od ulicy Marszałkowskiej)
00-110 Warszawa
Wstęp: 15 zł.
Rezerwacja biletów:
E-mail: rezerwacje@kulturabezbarier.org
Tel/SMS: 793-996-475
Rezerwacja jest ważna dopiero po otrzymaniu wiadomości zwrotnej z potwierdzeniem rezerwacji. Bilety można odebrać w kasie teatru przed samym spektaklem.


 

Lata trzydzieste XX wieku, Warszawa, ulica Krochmalna, syn rabina, córka kupca. On wraca do domu ze śladem szminki na policzku i nie chce jeść jej rosołu. Ona po południu umówiona była z kuzynką, choć widziano ją w męskim towarzystwie, a rosół celowo podała mu zbyt gorący. Bo czy jeśli obydwoje mają po dwa romanse, to można powiedzieć, że są kwita?

Akcja najnowszej sztuki laureata nagrody Nike Tadeusza Słobodzianka dzieje się w trakcie jednego wieczoru, w którym nadeszła pora, żeby wyjaśnić kilka spraw. Błyskotliwe, pełne humoru dialogi opowiadają o życiu pewnego żydowskiego małżeństwa,  którego kawiarniane życie wśród bohemy artystycznej przeplata się z zapalaniem świec do szabasowej kolacji.

„Pretekstem do napisania sztuki było dla mnie opowiadanie Singera o tym samym tytule, które przedstawia losy młodych zasymilowanych Żydów w Polsce przed II wojną światową oraz filozofia fatalizmu, z której Singer obficie czerpał. Przede wszystkim ze swojego ulubionego myśliciela Spinozy, który mówił o tym, że wszystko, co dzieje się na świecie jest z góry przesądzone, a życie człowieka polega na godzeniu się z przeznaczeniem”, mówi o sztuce Tadeusz Słobodzianek.