Obrazy wrażliwe: Taxi-Teheran

Seans z audiodeskrypcją
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nasz kanał RSS lub polub nasz profil na Facebook-u!


 

Termin i miejsce wydarzenia:
02.04.2019 (wtorek), godz. 19:00
Kino Pałacowe
Centrum Kultury ZAMEK
ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
Wstęp: 5 zł.
Rezerwacja biletów i informacje o repertuarze :
Tel. (61) 646-52-60
E-mail: kasa@ckzamek.pl


 

Zapraszamy na pokaz filmu „Taxi-Teheran” w ramach nowego cyklu Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu „Obrazy Wrażliwe”.
Obrazy wrażliwe to cykl filmowy prezentujący kino społeczne, poruszające lokalne i globalne problemy świata, w którym żyjemy. W ramach spotkań z zaproszonymi gośćmi będziemy poruszać tematy obywatelskiego zaangażowania, różnorodności kulturowej, ekologii i nierówności społecznych. Zapytamy o dzisiejsze rozumienie wolności i odpowiedzialności za nas samych i wspólnoty, których częścią jesteśmy. Razem obejrzymy nagradzane na najlepszych festiwalach filmy z całego świata. Będą to pokazy z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących. Cykl podzielony został na kilka bloków.
Pierwszy blok „Ćwiczenia z różnorodności” poświęcimy różnym aspektom wielokulturowości. Spojrzymy na nią zarówno z perspektywy odległej geograficznie, jak również z lokalnej – zakorzenionej w naszej codzienności. Sprawdzimy, czy różnimy się od ekranowych bohaterów, czy jednak są oni do nas podobni?

O filmie

Jafar Panahi siada za kierownicą taksówki i podróżuje po Teheranie w towarzystwie cinkciarzy, złodziei i zatroskanych dewot. Pozbawiona celu jazda staje się pretekstem do refleksji nad stanem mentalnym społeczeństwa, formą filmową i dotychczasową twórczością irańskiego reżysera.

Sznyt paradokumentalny i czarny humor osadzony w miejskiej scenerii – elementy stale obecne w filmografii Panahiego powracają w „Taxi Teheran”. Reżyser jest kierowcą i zarazem stwórcą, który z bezpiecznego dystansu inscenizuje kolejne odsłony fabularnej intrygi. Wraz z pojawieniem się każdego z pasażerów, poznajemy nowe fakty dotyczące sytuacji w Iranie, a przede wszystkim mentalności swoich rodaków. Większa część filmu opiera się na genialnej w swej prostocie metaforze – taksówkarz/reżyser nieustannie myli drogę, a przez to ukazuje symboliczne zagubienie kraju, który nie wiadomo w jakim kierunku zmierza. Dzięki temu „Taxi Teheran” sprawia wrażenie znakomitej ilustracji słów piosenki Talking Heads – We’re on a road to nowhere. Come on inside. Takin’ that ride to nowhere. We’ll take that ride.
Źródło opisu: Stopklatka.pl


 

Organizatorem cyklu jest Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, a realizują go Kino Pałacowe i Centrum Praktyk Edukacyjnych, przy wsparciu Fundacji Mili Ludzie.