Szukasz pomocy w trakcie podróży koleją? Nowa platforma internetowa Kolejlove Ci to ułatwi!

Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nasz kanał RSS lub polub nasz profil na Facebook-u!


 

Zapewne wielu z Was zna takie platformy internetowe, jak BlaBlaCar, ByTheWay, czy dosiadam.pl, dające możliwość wyszukania oferty wspólnego przejazdu samochodem na wybranej przez siebie trasie.
Teraz przyszła kolej – i to dosłownie kolej – na osoby niepełnosprawne, bowiem portal, o którym będzie mowa w tym materiale, ma umożliwić osobom niepełnosprawnym znalezienie innej – pełnosprawnej osoby, podrużującej koleją w tym samym kierunku, w tym samym czasie.
Fundacja Aktywnej Rehabilitacji Emerytowanych Osób Niepełnosprawnych z Poznania w ramach „Inkubatora Innowacji Społecznych Wielkich Jutra” stworzyła stronę internetową www.podrozekolejlove.pl .
Celem całego rozwiązania jest możliwość znalezienia przez osoby niepełnosprawne opiekuna w podróży, który w zamian za pomoc przed w trakcie oraz po zakończeniu podróży mógłby podróżować jako opiekun osoby z niepełnosprawnością i w ten sposób obniżyć znacznie koszt swojego przejazdu (fakultatywnie). Jednakże platforma ma za zadanie jedynie informować o istniejących możliwościach zakupu biletów ulgowych zgodnie z obowiązującym prawem oraz kojarzyć osoby planujące podróż. Strona www.podrozekolejlove.pl w żaden sposób nie pośredniczy w zakupie biletów na przejazd. Dzięki temu, iż platforma kojarzy ze sobą osoby podróżujące pociągami w konkretnym czasie i w tej samej relacji, opieka nad osobą niepełnosprawną nie powinna wymagać poświęcenia dodatkowej ilości czasu i energii.
Na portalu można znaleźć nie tylko informacje dotyczące ulg dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, ale także opisane są inne przywileje i uprawnienia, jakie przysługują osobom niepełnosprawnym podczas podróży kolejowych. Można znaleźć tu także linki do stron i aplikacji z rozkładem jazdy pociągów, linki do stron przewoźników kolejowych czy akty prawne tyczące się transportu kolejowego. W ten sposób strona jest bazą wiedzy dla pasażerów, z której mogą dowiedzieć się najważniejszych rzeczy związanych z podróżowaniem koleją.
Do przeglądania treści zamieszczonych na stronie nie jest wymagana rejestracja. Natomiast by móc dodawać własne podróże lub odpowiadać na te dodane przez innych użytkowników należy założyć konto, a następnie się zalogować. Proces rejestracji jest bardzo prosty. Wystarczy że podamy swoje imię i nazwisko, datę urodzenia, adres e-mail i utworzymy osobiste hasło, wprowadzając je poprawnie dwa razy.
Strona zawiera bazę wszystkich stacji i przystanków kolejowych w Polsce, na których zatrzymują się pociągi pasażerskie, a także zagranicznych — gdzie docierają bezpośrednie pociągi z Polski. Baza została stworzona specjalnie na potrzeby budowy platformy www.podrozekolejlove.pl.
Obecnie platforma jest na etapie testowania, które ma za zadanie poprawę funkcjonalności i inne niezbędne udoskonalenia tak, by narzędzie to mogło zostać wypromowane na większą skalę wśród innych pasażerów. Jeśli pomysł się sprawdzi to w przyszłości na jego bazie planowane jest rozszerzenie innowacji o inne dziedziny życia takie jak wspólne wyjścia do kina, na basen czy wydarzenia sportowe.