Muzeum Miasta Łodzi pozyskało 493 300 zł z programu „Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury”. Wniosek MMŁ zajął drugie miejsce w konkursie grantowym. Choć instytucja od lat prowadzi działania na rzecz dostępności, pozyskane środki umożliwią jeszcze lepsze dostosowanie oferty dla wszystkich zwiedzających.
W 2024 roku muzeum uczestniczyło w pierwszym etapie programu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Pracownicy MMŁ wzięli udział w szkoleniach oraz sesjach tutoringu, które pozwoliły im pogłębić wiedzę na temat dostępności. Instytucje, które ukończyły pierwszy etap, mogły ubiegać się o grant na dalsze działania.
– Bardzo cieszy nas przyznane dofinansowanie. Dostępność od wielu lat jest jednym z priorytetów muzeum. Z otrzymanych środków sfinansujemy budowę nowej szatni, z której komfortowo skorzystają wszyscy nasi goście. Planujemy też dostosowanie filii MMŁ – Muzeum Kanału „Dętka” do potrzeb osób ze szczególnymi wymaganiami. Dodatkowo przeprowadzimy konsultacje w środowiskach osób z niepełnosprawnościami, aby nasza oferta była jak najlepiej dostosowana
– mówi Magda Komarzeniec, dyrektorka MMŁ.
Dzięki pozyskanym funduszom muzeum zorganizuje także w pełni dostępne wydarzenia kulturalne. W ich trakcie oraz podczas spotkań informacyjnych obecni będą wyszkoleni asystenci, gotowi do pomocy. Ponadto powstanie nowa strona internetowa MMŁ, zgodna ze standardem WCAG 2.2, zapewniająca intuicyjną obsługę oraz pełną dostępność dla internautów. Muzeum usprawni także proces ewakuacji, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim zwiedzającym.
– Pierwsze działania na rzecz dostępności Muzeum Miasta Łodzi podjęło już w 2013 roku. Od tego czasu instytucja systematycznie wychodzi naprzeciw różnym potrzebom odwiedzających. Dzięki dofinansowaniu z programu „Muzeum? Jasna sprawa” na ekspozycji pojawił się nowoczesny system informacyjno-komunikacyjny. W przestrzeniach muzeum dostępne są kody QR kierujące do audioprzewodnika oraz wideooprowadzania z napisami i tłumaczeniem na Polski Język Migowy
– mówi Paulina Długosz, kierowniczka Działu Edukacji i koordynatorka dostępności w MMŁ.
Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą skorzystać z dotykowych plansz i makiet znajdujących się na ekspozycjach. Muzeum regularnie organizuje także warsztaty i oprowadzania dostosowane do różnych potrzeb, w tym spotkania z pomocami dotykowymi, przewodnikiem deskryptorem oraz tłumaczem PJM.
Projekt „Projektowanie Uniwersalne Kultury – Dostępność w Instytucjach Kultury” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 3.3 „Systemowa Poprawa Dostępności” Priorytetu III „Dostępność i Usługi dla Osób z Niepełnosprawnościami” Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027.
Źródło: Oddział Prasowy, Biuro Promocji Urzędu Miasta Łodzi