Znakomity dzień polskich paraolimpijczyków w Paryżu: złote medale Bieganowskiej-Zając i Kucharczyk oraz brąz Lepiato i Dąbrowskiego

Piątek na igrzyskach paraolimpijskich w Paryżu przyniósł polskim sportowcom kolejne sukcesy. Reprezentanci Polski zdobyli aż cztery medale: dwa złote, jeden brązowy w lekkiej atletyce i jeden brązowy w szermierce. Bohaterami dnia zostali Barbara Bieganowska-Zając, Karolina Kucharczyk, Maciej Lepiato oraz Michał Dąbrowski.

Barbara Bieganowska-Zając po raz piąty mistrzynią paraolimpijską

Barbara Bieganowska-Zając ponownie udowodniła, że jest niekwestionowaną mistrzynią na dystansie 1500 metrów w kategorii T20. W finałowym biegu triumfowała z czasem 4:26.06, co było jej najlepszym wynikiem w sezonie. To już piąty złoty medal tej zawodniczki na igrzyskach paraolimpijskich, poprzednie zdobyła w Londynie (2012), Rio (2016) i Tokio (2020). Na mecie Bieganowska-Zając cieszyła się z wyraźnego zwycięstwa, wyprzedzając Ukrainkę Liudmyłę Danylinę i Brazylijkę Antonię Barros da Silva. Jak sama przyznała, choć marzyła o pobiciu rekordu świata, musiała skupić się na taktyce, dostosowując tempo biegu do rywalek. Ostatecznie na ostatnich 200 metrach wyraźnie przyspieszyła, zapewniając sobie złoto.

Karolina Kucharczyk zdobywa trzeci złoty medal w skoku w dal

Karolina Kucharczyk po raz trzeci w karierze sięgnęła po złoto w skoku w dal w klasie T20, dołączając do wcześniejszych triumfów z Londynu (2012) i Tokio (2020). Choć sama zawodniczka przyznała, że nie były to jej najlepsze skoki, najważniejsze było osiągnięcie – złoty medal. „Wygrałam najgorszymi skokami w karierze, ale złoto to złoto, nie będę narzekać” – mówiła po zawodach. Doping tysięcy kibiców na Stade de France przypomniał jej atmosferę z Londynu sprzed lat, co dodało jej sił mimo trudności, jakie napotkała w przygotowaniach do igrzysk.

Maciej Lepiato z brązem w skoku wzwyż

Dwukrotny mistrz paraolimpijski Maciej Lepiato powrócił na podium, zdobywając brąz w skoku wzwyż w klasie T64. Z wynikiem 2,03 m stanął na najniższym stopniu podium obok Uzbeka Temurbeka Gijazova, uzyskując taki sam rezultat. Choć nie udało mu się powtórzyć złotych triumfów z Londynu i Rio, brązowy medal jest kolejnym osiągnięciem w bogatej karierze polskiego lekkoatlety. Sam Lepiato przyznał, że oczekiwał lepszego wyniku, ale docenia swój powrót do formy po ciężkiej kontuzji ścięgna Achillesa.

Brąz Michała Dąbrowskiego w turnieju szpady

Ostatni z polskich medalistów tego dnia, Michał Dąbrowski, wywalczył brąz w turnieju szpady (kat. B). To drugi medal tego zawodnika na igrzyskach w Paryżu, wcześniej zdobył srebro w szabli. W rozmowie po walce Dąbrowski podkreślił, jak ważne jest mądre zarządzanie siłami w trakcie pojedynków, co porównał do sceny z filmu „Epoka lodowcowa”. Jego strategia przyniosła sukces i miejsce na podium.

Kolejne emocje i nadzieje na medale

Piątkowe sukcesy polskich paraolimpijczyków to nie koniec emocji. Michał Kotkowski z czwartym czasem awansował do finału biegu na 200 m (T37), a Karolina Pęk zapewniła sobie miejsce w walce o medal w paratenisie stołowym. Siódme miejsce w wyścigu na tandemie zajęli Karol Kopicz i Marcin Białobłocki, którzy po bardzo wymagającej rywalizacji myślą już o kolejnych igrzyskach.

Źródło: PKPar