Święto odwagi, tolerancji i dostępności – w Gdyni odbyła się gala 25. edycji konkursu „Gdynia bez barier”


Miasto otwarte i dostępne dla wszystkich – to hasło przewodnie konkursu „Gdynia bez barier”. Kapituła ponownie wyróżniła osoby, które przeciwdziałają wykluczeniu i w sposób szczególny dbają o dostosowanie przestrzeni publicznych do osób z niepełnosprawnościami. W tym roku wyróżnienie otrzymali: Izabela Dłużyk, Bernard Szyc oraz Marta Ostrowska. Dodatkowo Medalem Prezydenta Miasta Gdyni uhonorowano ks. Jana Kaczkowskiego.
Dostosowanie przestrzeni miejskich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także walka ze stereotypami to kluczowe wyzwania, które stoją przed samorządem, instytucjami publicznymi, a także mieszkańcami. Jednak z roku na rok świadomość w społeczeństwie rośnie. Szereg podejmowanych inicjatyw włączających pokazuje, że różnorodność nie jest przeszkodą, a osoby z niepełnosprawnościami czynią nasz świat wyjątkowym.

Niezbędna jest wrażliwość, empatia, ale też odwaga, żeby wcielać w życie proponowane zmiany – mówi Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni. – Dzisiejsza gala to dowód na to, że Gdynia od 25 lat odpowiada na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Pragnę podkreślić, że z okazji dzisiejszego szczególnego jubileuszu, uhonorowaliśmy Medalem Prezydenta Miasta Gdyni ks. Jana Kaczkowskiego za „życie na pełnej petardzie”. Wszystkim dzisiejszym laureatom serdecznie gratuluję.

Kapituła jubileuszowej edycji konkursu „Gdynia bez barier” wyłoniła tegorocznych laureatów. Medal za dzielenie się pasją ze wszystkimi, którzy szukają piękna i ukojenia w dźwiękach przyrody otrzymała Izabela Dłużyk. Laureatka nagrywa dźwięki przyrody, które pomagają m.in. ukoić ból i uspokoić osoby z niepełnosprawnościami, a także zmagające się z różnymi schorzeniami. Ponadto stacja BBC zrealizowała materiał o działalności Izabeli Dłużyk. Jako jedyna Polka znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet świata BBC.

Przyroda w kontekście tego, co jest w stanie zaoferować dźwiękowo, jest czymś, co pomaga wszystkim – mówi Izabela Dłużyk, laureatka. – Niezależnie od tego, z jakimi zmagamy się niepełnosprawnościami, chorobami, czy innymi ograniczeniami, przyroda jest nam w stanie w tym pomóc. Bez oczekiwania czegokolwiek w zamian, to jest po prostu piękne. Dzisiejsza nagroda jest dla mnie szczególnym wyróżnieniem, gdyż tworzę pewną przestrzeń, bazę, dzielę się moimi nagraniami odgłosów przyrody. Cieszę się, że moja praca pomaga innym.

Medal za promowanie idei otwartości oraz kształtowanie teatru jako przestrzeni inkluzywnej i dostępnej dla wszystkich otrzymał Bernard Szyc. Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni od lat dostosowuje przestrzeń tak, aby była dostępna dla wszystkich widzów, w tym również osób z niepełnosprawnościami. Zdarzają się takie spektakle, kiedy widownia jest specjalnie modernizowana. Zmieniany jest układ siedzeń, tak aby mogły przyjść również osoby z ograniczonymi możliwościami ruchowymi.

Wprowadzenie szeregu rozwiązań technicznych, które powstały w teatrze to działalność, którą od zawsze realizujemy – przyznaje Bernard Szyc, aktor Teatru Muzycznego. – Mój udział w dużej mierze polega na współorganizacji takich gal, które robiliśmy dla pięknej idei „Gdyni bez barier” i jeszcze szerszego, maksymalnego udostępnienia przestrzeni teatru dla wszystkich.

Medal za wyjątkowe zaangażowanie w kształtowanie wrażliwości dzieci poprzez tworzenie unikalnych opowieści otrzymała Marta Ostrowska. Autorka cyklu książek dla dzieci, z których najmłodsi czytelnicy uczą się empatii, zrozumienia i wrażliwości. Bohaterowie pomimo niepełnosprawności mają te same marzenia i pomysły, co wszystkie dzieci. Laureatka jest autorką powiastki „Jak Florek został piratem” oraz serii skierowanej do młodszych czytelników – „Przygody Rysia i Krzysia”. Niespełna dwa tygodnie temu ukazała się najnowsza pozycja „Marzenia Mili”. Książki zostały wydane przy wsparciu Wydziału Dostępności Urzędu Miasta Gdyni. Dochód ze sprzedaży trafia do Fundacji Podróże bez Granic, zaś pozostałe środki przeznaczane są na wydanie kolejnych pozycji. Ponadto dzięki wsparciu miasta 200 bezpłatnych egzemplarzy trafiło do gdyńskich bibliotek, szkół i placówek wspierających dzieci.

Pomysł na stworzenie książek dojrzewał i ewoluował. W pierwszym opowiadaniu chciałam nauczyć dzieci, aby nie głaskać psów asystujących – mówi Marta Ostrowska, laureatka. – Następnie koncepcja rozrosła się do pokazywania różnych aktywności i uświadamiania najmłodszych, że wszyscy mamy te same marzenia. Chociaż czasem różnimy się, to chcemy je spełniać.

Podczas 25. edycji konkursu „Gdynia bez barier” kapituła przyznała wyjątkowe wyróżnienie. Medalem Prezydenta Miasta Gdyni uhonorowano ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny był nie tylko teologiem, ale przede wszystkim człowiekiem o wielkim sercu. Odważnie mówił o najważniejszych sprawach życia i śmierci, a jego słowa do dziś inspirują ludzi. Wyróżnienie z rąk prezydent Gdyni Aleksandry Kosiorek odebrali rodzice księdza.
W jubileuszowej edycji gali udział wzięli m.in.: prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, dyrektor Urzędu Miasta Łukasz Kobus, dyrektor zarządzający Tomasz Augustyniak, a także radni. Wydarzenie uświetnił występ skrzypaczki Barbary Kawy, która wykonała dedykowane laureatom utwory. Gale zwieńczył wyjątkowy występ Ani Karwan.


 

Źródło: kom. pras. / UM Gdynia

Porozmawiaj z nami