Festiwal kina bez barier – Pionierskie wydarzenie w Polsce poświęcone dostępności kina


W Poznaniu pojawia się nowe wydarzenie kulturalne – Festiwal kina bez barier, które organizuje Centrum Kultury ZAMEK. Początek dała mu pierwsza edycja Forum bez barier w 2024 roku wokół dostępności w branży filmowej. W tym roku rozszerzono formułę i spotkanie ekspertek i ekspertów z całej Polski zyskało również program dostępnych seansów. Festiwal kina bez barier to unikalna inicjatywa, która łączy świat filmu i dostępności, promując przy tym równość w dostępie do kultury filmowej. Potrwa od 25 lutego do 1 marca 2025 roku.
Festiwal złożony jest z dwóch głównych wydarzeń – Forum bez barier, które dedykowane jest osobom z branży filmowej i odbędzie się w pierwszych dniach festiwalu (25–27 lutego) oraz Przegląd filmów dostępnych skierowany do szerokiej publiczności. Podczas czterech dni w Kinie Pałacowym (26 lutego–1 marca) będzie można zobaczyć kilkanaście seansów dostosowanych do potrzeb różnych grup widzek i widzów.

Forum bez barier

25–27.02.2025, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Celem Forum bez barier jest zgromadzenie ekspertek i ekspertów z branży filmowej oraz festiwalowej. Inicjatywa stawia w centrum uwagi kwestie dostępności. Podczas drugiej edycji Forum odbędą się prezentacje dobrych praktyk, panele dyskusyjne, warsztaty i wykłady na temat dostosowywania produkcji i seansów filmowych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi, wymogów dystrybucji, programowania wydarzeń oraz nowoczesnych sposobów odbioru filmów.
Tematyka warsztatów będzie skupiona na tworzeniu dostępnego kina dla osób z różnymi potrzebami, w tym neuroróżnorodnych, niewidomych, g/Głuchych czy z alternatywną motoryką. Uczestniczki i uczestnicy poznają sposoby organizacji dostępnych pokazów, wsparcia widzek i widzów poprzez asystę i wolontariat oraz znaczenie emocji i zdrowia psychicznego w budowaniu inkluzywnej przestrzeni kulturalnej.
Panele dyskusyjne będą dotyczyły kluczowych zagadnień dostępności w kulturze audiowizualnej. Marcin Adamczak poprowadzi rozmowę o roli instytucji państwowych („Jak instytucje państwowe mogą wpływać na dostępność audiowizualną?”), a Marlena Gabryszewska omówi wyzwania kin poza dużymi miastami („Kino dostępne poza centrum”). Poruszone zostaną także tematy edukacji filmowej („Dostępna edukacja filmowa dla dzieci i dorosłych”), samorzecznictwa na planie filmowym oraz inkluzywnego języka, o którym opowiedzą m.in. Justyna Mańkowska i Yga Kostrzewa („Czy język inkluzywny jest dostępny?”).
Prezentacje i rozmowy będą dotyczyły kluczowych wyzwań związanych z dostępnością w branży filmowej. Anna Żórawska poprowadzi dyskusję z udziałem Karola Piekarczyka (Millenium Docs Against Gravity) i Alicji Kowalskiej (Nowe Horyzonty) na temat barier w tworzeniu w pełni dostępnych wydarzeń filmowych („Dlaczego nie mamy w pełni dostępnych festiwali filmowych?”). Justyna Mańkowska przybliży wpływ treści wrażliwych na zdrowie psychiczne widzek i widzów w swojej prezentacji („Dostępność kina a zdrowie psychiczne: Treści wrażliwe”). Z kolei Marlena Gabryszewska wraz z Martą Modzelewską (Kreatywna Europa) oraz przedstawicielkami PISF, Aleksandrą Gładysz i Wiktorią Janas, omówią możliwości finansowania działań na rzecz dostępności w kinie („Skąd brać środki na dostępność?”).
W programie pojawił się także interaktywny wykład na temat promocji kina dostępnego, który poprowadzą Joanna Stankiewicz (Kino bez barier – CK ZAMEK) i Jakub Walczyk (Gdański Archipelag Kultury).
Szczegółowy program Forum bez barier dostępny jest na stronie: www.ckzamek.pl.

Nagrody za dostępność

Organizatorzy festiwalu uhonorują podmioty, które w 2024 roku w znaczący sposób przyczyniły się do zwiększania dostępności kultury filmowej lub promują takie postawy. Nabór zgłoszeń trwa do 20 stycznia. Nagrodzona inicjatywa otrzyma pamiątkową statuetkę, która zostanie wręczona podczas uroczystej Gali 25 lutego 2025 roku. Podczas tego wydarzenia poznamy też dystrybutorów, którzy otrzymają środki na sfinansowanie audiodeskrypcji i napisów SDH do zagranicznych filmów fabularnych, które znajdą się w polskiej dystrybucji. Open call dla tej inicjatywy promującej dostępność jest otwarty do końca stycznia.

Przegląd filmów dostępnych

26.02–1.03.2025, Kino Pałacowe, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
To wydarzenie skierowane do szerokiej publiczności, w tym osób z niepełnosprawnościami, które dzięki zastosowanym rozwiązaniom będą mogły w pełni uczestniczyć w seansach i wydarzeniach towarzyszących.
Widzki i widzowie obejrzą kilkanaście filmów z audiodeskrypcją, napisami dla osób niesłyszących i tłumaczeniem na polski język migowy.
Program wzbogacą spotkania z twórczyniami i twórcami oraz panele dyskusyjne, podejmujące tematy obecne w prezentowanych filmach.
Repertuar przeglądu został starannie zaplanowany, aby ukazać różnorodność produkcji filmowych z trzech głównych kierunków geograficznych – Europy, Azji i Ameryki. Każdy z tych obszarów będzie reprezentować inne podejście do dostępności kina, zarówno pod względem technologicznym, jak i społecznym.
Szczegółowy program i repertuar przeglądu zostanie ogłoszony 27 stycznia, sprzedaż biletów na seanse ruszy w lutym.

Dostępność

Przestrzeń, w której odbędzie się wydarzenie jest dostępna dla osób z alternatywną motoryką. W Sali Wielkiej będzie można skorzystać z naszyjnych pętli indukcyjnych. Wydarzenia w Sali Wielkiej będą również tłumaczone na PJM.
Organizatorzy: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu i Kino Pałacowe
Partnerzy Forum bez barier: Fundacja Katarynka, Fundacja Kultury bez Barier oraz Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Patroni medialni: „Kino”, „Ekrany”, Filmweb
Patronat honorowy prezydenta Miasta Poznania
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej (program Kreatywna Europa: Audience Development & Film Education) oraz środków z budżetu Miasta Poznania, będących w dyspozycji CK ZAMEK.


 

Źródło: Biuro Prasowe CK Zamek

Porozmawiaj z nami