W ramach współpracy z Fundacją Blind&Proud w sprawie uregulowania parkowania e-hulajnóg, publikujemy cykl artykułów na ten temat.
Hulajnogi elektryczne na wynajem to wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą szybko pokonać krótką trasę. Po zakończeniu przejazdu, hulajnogę trzeba zaparkować. Jak zrobić to właściwie? Oto co mówią przepisy prawa o ruchu drogowym.
Artykuł 47 ustęp 3 wskazuje dwa dopuszczalne sposoby parkowania hulajnóg elektrycznych.
Po pierwsze, można ją zostawić na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym.
Drugi sposób jest bardziej złożony. Gdy nie ma miejsca przeznaczonego na postój hulajnóg elektrycznych, pojazd należy zaparkować jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni, równolegle do tej krawędzi. Jednak to nie wszystko. W miejscu parkowania hulajnogi, chodnik musi mieć szerokość minimum 1,5 metra, a postój nie może utrudniać ruchu pieszym.
Skomplikowane prawda? Przyjrzyjmy się praktyce. Hulajnogi elektryczne często są zostawiane na środku i w poprzek chodników. Zdarza się, że zamiast stać, leżą. Możemy się na nie natknąć także na schodach.
Obecne przepisy nie działają. Przestrzeń dla pieszych staje się istnym torem przeszkód! Tymczasem z roku na rok hulajnóg elektrycznych przybywa.
Wspólnie z Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego, Fundacją Kultury bez barier, Fundacją Misja I Rozwój, Fundacją Strefa Innowacji, Fundacją Transgresja, Fundacją Zaczyn, Mikołów bez barier, Polską Fundacją Osób Słabosłyszących, Polskim Związkiem Niewidomych Okręg Wielkopolski, Polskim Związkiem Niewidomych Instytut Tyflologiczny, Stowarzyszeniem 04-O, Blind&Proud, domagamy się skutecznego uregulowania parkowania hulajnóg elektrycznych w całym kraju!