Uwaga! Oszuści podszywają się pod NFZ. Nie odwiedzajcie niesprawdzonych stron internetowych!


Coraz częściej w sieci pojawiają się fałszywe strony, udające oficjalny serwis Narodowego Funduszu Zdrowia. Cyberprzestępcy wykorzystując logo i wizerunek NFZ, próbują wyłudzić dane osobowe oraz numery kart debetowych i kredytowych.
Na tych fałszywych stronach można znaleźć informacje sugerujące konieczność wydania karty ubezpieczenia w Funduszu, pod pretekstem zbliżającego się terminu ważności. W rzeczywistości NFZ nie wydaje takich kart, nie pobiera żadnych opłat ani nie zbiera danych przez internetowy formularz w celu odnowienia lub przedłużenia ubezpieczenia.
Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ, stanowczo ostrzega przed tym oszustwem. Oszuści podszywający się pod NFZ próbują pozyskać dane osobowe poprzez fałszywe strony internetowe, takie jak: hxxps://odnowienie-ubezpieczeniowe[.]com, hxxps://nfz.odnowienie-ubezpieczeniowe[.]info, hxxps://odnowienie-ubezpieczeniowe[.]info, ale może ich być więcej.
Warto pamiętać, że oficjalna strona NFZ znajduje się pod adresem https://www.nfz.gov.pl/ i jest bezpieczna, z prawidłowym certyfikatem wystawionym przez zaufany urząd certyfikacji.
Jak się chronić? Przede wszystkim nie klikaj w linki, jeśli nie jesteś pewien, czy prowadzą one na bezpieczną stronę. Zawsze sprawdzaj, czy adres strony zaczyna się od „https” – to oznacza bezpieczne połączenie internetowe. W przypadku wątpliwości zawsze można skontaktować się z NFZ przez bezpłatną i całodobową infolinię 800 190 590 lub zgłosić sprawę na najbliższym komisariacie policji.
Pamiętaj: Twoje dane i pieniądze mogą być zagrożone, dlatego bądź ostrożny w internecie!


 

Źródło: NFZ