Dowód osobisty w smartfonie – mObywatel 2.0 już dostępny!

Nowa era dokumentów i usług cyfrowych w Polsce zaczyna się już 14 lipca 2023 roku. Wraz z wejściem w życie ustawy o aplikacji mObywatel zyskamy nowy dokument – mDowód. – Możemy potwierdzać nim swoją tożsamość tak samo jak tradycyjnym dowodem osobistym czy paszportem. W aplikacji pojawi się też szereg funkcji, dzięki którym nasze sprawy urzędowe załatwimy szybko i bez wychodzenia z domu.
Poprawa komfortu życia obywateli w tym obszarze to jeden z priorytetów rządu Prawa i Sprawiedliwości – podkreśla minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
mObywatel 2.0 to aplikacja, którą od 14 lipca można bezpiecznie i bezpłatnie pobrać na swój smartfon ze sklepu Google Play i App Store. Nowa aplikacja to przede wszystkim asystent obywatela, dzięki któremu załatwianie spraw urzędowych będzie prostsze i wygodniejsze – bez wychodzenia z domu.
Dzięki aplikacji:

 1. masz swoje dokumenty zawsze pod ręką,
 2. szybko i wygodnie załatwiasz sprawy urzędowe,
 3. oszczędzasz czas i pieniądze.

Korzystanie z niego będzie więc intuicyjne i komfortowe.
– Żeby stworzyć aplikację, która będzie rzeczywiście służyć obywatelom, musimy pytać ich o to, czego potrzebują. Przeprowadziliśmy badania, pytaliśmy społeczeństwo i specjalistów, czego oczekują od rządowej apki. Uważnie analizowaliśmy wszystkie głosy –  mówi minister.

mDowód – wygoda i bezpieczeństwo

Jak dodaje szef resortu cyfryzacji, ustawa pozwala wykorzystać szerzej aplikację w życiu codziennym. – Jesteśmy największym krajem w Unii Europejskiej, który wprowadził cyfrowy dokument tożsamości. Każdy z nas będzie mógł wylegitymować się mDowodem na terenie całego kraju. Jesteśmy zobowiązani respektować ten dokument i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje. To bardzo proste – skanujemy kod QR udostępniony przez inną osobę, np. pracownika urzędu, i w ten sposób potwierdzamy swoją tożsamość – wyjaśnia minister.
mDowód Nie ma już obowiązku noszenia ze sobą dowodu osobistego – wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem. Przypominamy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. mDowodu będziemy mogli użyć w każdej sytuacji: w urzędach, u notariusza, zawierając umowy, ale też np. wypożyczając samochód czy sprzęt sportowy.
Nowym dokumentem cyfrowym nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach:

 1. składając wniosek o nowy dowód osobisty,
 2. przekraczając granicę kraju,
 3. załatwiając sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.)

Jak potwierdzić tożsamość w aplikacji mObywatel?

Aby odpowiednio przygotować Was do posługiwania się nowym dokumentem, uruchomiono platformę szkoleniową, na której znajdziecie szkolenia zarówno dla obywateli, jak i dla urzędników. Są napisane prostym językiem, żeby każdy mógł się z nimi zapoznać i zacząć korzystać z nowych cyfrowych rozwiązań. Wyjmujemy telefon i otwieramy apkę – nie musimy się martwić, że zapomnieliśmy dowodu i marnujemy czas lub czegoś nie załatwimy.
– Chcielibyśmy,  żeby korzystanie z mDowodu było powszechne, żeby stało się regułą w sytuacjach formalnych – dodaje minister cyfryzacji.

Nowa jakość cyfrowych usług cyfrowych

Poniżej wymieniamy funkcje i usługi, z których będzie można korzystać już od 14 lipca oraz te, które pojawią się w apce w przyszłości.
ePłatności
masz mObywatela, zapłacisz Blikiem od ręki – bez zbędnych formalności i konieczności  zmiany planów. – Blik to bardzo popularne rozwiązanie, oparte na polskim standardzie płatności. Myślę, że większość z nas płaci dziś w ten sposób na co dzień za zakupy czy inne usługi, np. bilety komunikacji, naprawę samochodu czy wypożyczenie kajaków. Od teraz będzie można używać go też do uiszczenia opłat administracyjnych – wyjaśnia Janusz Cieszyński.
Pilotaż tego rozwiązania jest już prowadzony w 7 miastach (Bydgoszcz, Sopot, Toruń, Grudziądz, Włocławek, Gdynia, Poznań) i będzie sukcesywnie rozszerzany.
Bezpieczny autobus
rodzicom i opiekunom, rozwiązanie daje im możliwość szybkiego i wygodnego sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, którym Ty lub Twoi bliscy wyjeżdżacie w podróż, np. na wakacje, wycieczkę szkolną czy kolonię. Wystarczy, że w aplikacji wpiszesz numer rejestracyjny pojazdu, a otrzymasz: podstawowe dane autobusu, informacje o badaniach technicznych oraz polisie OC.  Upewnimy się, że możemy bezpiecznie ruszać w drogę!
Twoja okolica w mObywatelu
To  bardzo ciekawe i korzystne rozwiązanie, zarówno dla samorządów, jak i mieszkańców. Każdy samorząd będzie mógł bezpłatnie włączyć do aplikacji swoje dokumenty, np. kartę mieszkańca, karty potwierdzające – np. przynależność do lokalnych klubów sportowych, klubów seniora itd. – Samorządy nie będą musiały już wydawać na własny koszt, np. kart plastikowych czy legitymacji. To proste i bardzo tanie rozwiązanie – wyjaśnia minister. Już dziś mieszkańcy Zduńskiej Woli korzystają z takiej spersonalizowanej karty.

Logowanie przez mObywatela 2.0

Przez aplikację zalogujemy się także do serwisów publicznych, np. do e-Urzędu Skarbowego, ZUS, PUE czy IKP. Jak mówi Janusz Cieszyński, jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Nie będziemy musieli zapamiętywać już różnych haseł i loginów, logowanie będzie proste i szybkie.

Co jeszcze zmieni się w mObywatelu:

Rozwój i wprowadzenie nowych usług, między innymi:

 1. Zastrzeż PESEL

Usługa umożliwi ochronę przed kradzieżą tożsamości.

 1. e-Doręczenia

Elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu obywatele będą wygodnie kontaktować się z urzędami.

 1. e-Pełnomocnictwa

Usługa umożliwi wygodne wystawianie pełnomocnictw, korzystanie z nich i zarządzanie nimi.

 1. Historia pojazdu

Ułatwi szybkie sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz wiarygodności oferty sprzedawcy.

  1. e-Wizyta w ZUS

Usługa pozwoli umówić przez internet wizyty w placówce ZUS.

 1. Zgłoszenie utraty dowodu osobistego

Umożliwi czasowe zawieszenie dokumentu lub jego całkowite unieważnienie.

 1. Nowe dokumenty lokalne

W aplikacji pojawią się kolejne dokumenty lokalne innych miejscowości, które umożliwią mieszkańcom korzystanie z lokalnych zniżek i benefitów.

 1. Legitymacja osoby z niepełnosprawnością

Potwierdzenie orzeczenia o niepełnosprawności.


 

Źródło: KPRM