„Salon Wiosenny” oprowadzanie po wystawie z audiodeskrypcją

Termin i miejsce wydarzenia:
01.06.2023 (czwartek), godz. 13:00
Galeria Sztuki Współczesnej (sale główne)
pl. Teatralny 12
45-056 Opole
Wstęp wolny


 

Artystyczne salony w Opolu są obecne już od ponad 60 lat. Pierwsze zbiorowe wystawy artystów środowiska opolskiego, na których dokonywano przeglądu bieżącej twórczości, zagościły w naszym mieście już w 1955 roku, kiedy tylko utworzono tu oddział Związku Polskich Artystów Plastyków. Kilka lat później po raz pierwszy wystawę taką nazwano w Opolu SALONEM.
Od 2021 roku Salon otwarty jest dla wszystkich osób zajmujących się sztukami wizualnymi. Jedynym warunkiem udziału w konkursie jest związek z Opolem lub regionem oraz przedstawienie prac nie starszych niż sprzed roku –  zamiarem organizatorów jest bowiem ukazanie aktualnego potencjału miasta i regionu. Prace prezentowane na wystawie typuje niezależne jury.
Salon Wiosenny jest wystawą konkursową –  jury wyłania każdorazowo laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Opola, Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego oraz – dla członków ZPAP – Nagrody Opolskiego Okręgu ZPAP. Dodatkowo kuratorzy i kuratorki GSW przyznają swoje wyróżnienie w formie wystawy w galerii w kolejnym roku, a jedna z artystek lub artystów ma szansę zwyciężyć w plebiscycie Nagrody Publiczności. Laureatki i laureatów nagród (oprócz Nagrody Publiczności, na którą głosowanie trwa do końca wystawy) poznajemy na wernisażu.