Masz pytania odnośnie nowego świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnościami? Zadaj je dzwoniąc na specjalną infolinię

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło infolinię dedykowaną nowemu świadczeniu wspierającemu dla osób z niepełnosprawnościami. Pod numerem telefonu (22) 245-61-00 osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje zarówno na temat wydawanych przez wojewódzkie zespoły decyzji o potrzebie wsparcia, jak i na temat samego świadczenia wspierającego.
Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 17.00. O jej uruchomieniu poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która w środę gościła w Biskupcu, gdzie spotkała się z osobami z niepełnosprawnościami w placówkach prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Z myślą o osobach niepełnosprawnych i ich opiekunach uruchomiliśmy infolinię dedykowaną nowemu świadczeniu wspierającemu. Osoby zainteresowane mogą otrzymać tu niezbędne informacje na temat samego świadczenia, jak i decyzji ustalającej potrzebę wsparcia. Nowa ustawa wprowadza rozwiązania, które realnie poprawią jakość życia osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom

– mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Nowe świadczenie wspierające

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadza nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Świadczenie będzie wynosić od 50 proc. do 200 proc. renty socjalnej. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku. Projekt przewiduje również możliwość dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna przez otrzymujących je opiekunów.


 

Źródło: MRiPS