Wrocław: Szkoła rodzenia dla kobiet i mężczyzn z niepełnosprawnościami ponownie zaprasza na zajęcia!

Bezpłatne zajęcia przygotowujące do roli matki i ojca oraz warsztaty o rodzicielstwie. Rusza kolejna edycja wrocławskiej szkoły rodzenia Fundacji „Potrafię Pomóc”!
Wrocławska Szkoła Rodzenia dla kobiet i mężczyzn z niepełnosprawnościami oraz z chorobami przewlekłymi oferuje dwa rodzaje zajęć:

  1. • program przygotowujący do porodu, połogu i opieki nad niemowlęciem dla osób oraz par, które oczekują dziecka, niezależnie od wieku ciąży;
  2. • warsztaty dla osób, które dopiero zastanawiają się, czy sprawdzą się w roli matki lub ojca albo chcą się do tej roli przygotować.

Udział w zajęciach jest bezpłatny!
Zajęcia we Wrocławskiej Szkole Rodzenia wyróżniają się indywidualnym podejściem do uczestnika, uwzględniającym jego możliwości fizyczne i percepcję umysłową. Liczba godzin  oraz terminy realizacji ustalane są bezpośrednio z każdą zainteresowaną osobą. Podczas zajęć mile widziana jest osoba towarzysząca ciężarnej. Przy rekrutacji orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie jest wymagane. Uczestnikami mogą być mieszkańcy Wrocławia. Realizowany przez Fundację „Potrafię Pomóc” program  jest finansowany przez Gminę Wrocław.
Program i wymiar godzin dostosowany jest indywidualnie do każdej uczestniczki i uczestnika. Szkoła Rodzenia i Warsztaty Edukacji o Rodzicielstwie  zapewniają teoretyczną oraz praktyczną wiedzę z zakresu: położnictwa, ginekologii, seksuologii, neonatologii, pediatrii, pielęgnowania noworodka, psychologii, fizjoterapii okołoporodowej, fizjoterapii uroginekologicznej. Zajęcia odbywają się stacjonarnie, w pomieszczeniach Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich im. B. Skrzyńskiego przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu lub online.
Dodatkowe informacje

Unikatowy pomysł szkoły rodzenia

To już kolejna edycja Wrocławskiej Szkoły Rodzenia. O tym unikatowym pomyśle zrobiło się głośno w momencie, kiedy ruszał projekt pilotażowy, czyli w połowie 2020 roku. Wrocławska Szkoła Rodzenia to pierwsza w Polsce szkoła, która koncentruje się na wsparciu osób z niepełnosprawnościami i z chorobami przewlekłymi na drodze do rodzicielstwa. Uczestniczki i uczestnicy otrzymują profesjonalną wiedzę o tym, w jaki sposób poradzić sobie z opieką nad dzieckiem, jak przezwyciężyć ograniczenia wynikające z niepełnosprawności czy choroby przewlekłej. Osoby niesłyszące mogą skorzystać z tłumaczenia migowego.  Specjaliści są gotowi odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania. Szkoła promuje świadome rodzicielstwo, kładąc silny nacisk na psychologiczny aspekt, by osoby borykające się na co dzień z przeciwnościami i ograniczeniami zdrowotnymi mogły poczuć pewność siebie w podjęciu tej ważnej, życiowej decyzji.
W 2022 roku w zajęciach szkoły oraz w warsztatach uczestniczyło w sumie 25 osób, w tym 8 kobiet w ciąży i 5 osób im towarzyszących. Pozostali uczestnicy brali udział w warsztatach o rodzicielstwie. To łącznie 212 godzin zajęć. W 2021 i 2022 roku w zajęciach wzięli udział uczestnicy z niepełnosprawnością słuchu, wzroku, ruchową, intelektualną, z wadami genetycznymi a także z depresją, cukrzycą typu 1, epilepsją czy chorobami metabolicznymi.
Projekt „Wrocławska Szkoła Rodzenia dla Kobiet z Niepełnosprawnością” realizowany jest we współpracy z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia ze środków Gminy Wrocław.


 

Źródło: inf. pras.