Aleja gwiazd – José Montserrate Feliciano

José Feliciano to portorykański piosenkarz i gitarzysta znany z takich hitów jak „Feliz Navidad” i „Light My Fire”. Urodził się 10 września 1945 roku w Lares, Portoryko i jest uważany za jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych gitarzystów na świecie.
Feliciano jest niewidomy od urodzenia, co jednak nie przeszkodziło mu w osiągnięciu sukcesu w muzyce. Jego unikalny styl gry na gitarze, łączący elementy flamenco, jazzu i bluesa, zyskał uznanie zarówno wśród krytyków, jak i słuchaczy. W ciągu swojej kariery Feliciano zdobył wiele nagród, w tym Grammy i Latin Grammy, a także uzyskał tytuł oficera Orderu Isabelli Katolickiej.
Jest niewidomy wskutek wrodzonej jaskry. Od dziecka edukował się muzycznie. Gdy miał pięć lat jego rodzina przeniosła się do Nowego Jorku. W wieku lat siedemnastu zakończył szkołę i zajął się grą w klubach, występował też w Detroit.
https://www.youtube.com/watch?v=jRhtJtUDAZs
Jose Feliciano nagrał ponad 40 albumów w ciągu swojej kariery. Jego pierwsze nagranie zostało wydane w 1965 roku, a od tego czasu wydał wiele płyt, w tym zarówno solowe albumy, jak i kolaboracje z innymi artystami. Feliciano jest znany z różnorodnej muzyki, łączącej elementy flamenco, jazzu, bluesa i popu, a jego piosenki są słuchane na całym świecie.
Kilka ciekawostek z Życia artysty
Grał na gitarze już w wieku 9 lat, kiedy jego matka kupiła mu swoją pierwszą gitarę.
W 1968 roku wykonał The Star-Spangled Banner podczas World Series na Tiger Stadium w Detroit. Jego wyjątkowe wykonanie, nasycone wolnym tempem ludowym i latynoskimi rytmami, spotkało się z kontrowersjami, które niemal wykoleiły jego karierę w czasie, gdy kraj był podzielony między innymi przez wojnę w Wietnamie i ruch na rzecz praw obywatelskich.

W 1998 roku został wybrany do Rock and Roll Hall of Fame.
Jest członkiem American Society of Composers, Authors and Publishers (ASCAP), a jego utwory są wykorzystywane w wielu filmach, serialach telewizyjnych i reklamach.
Jego piosenka „Feliz Navidad” stała się klasycznym utworem bożonarodzeniowym i jest słuchana na całym świecie podczas świąt Bożego Narodzenia.

W 1977 roku ożenił się z Susan Easterday. Z tego małżeństwa mają dwójkę dzieci.
Jest znany z zaangażowania w działalność charytatywną. Wspiera wiele organizacji działających na rzecz osób niewidomych.
W Polsce występował wiele razy, w tym w październiku 2015 r. w ramach koncertu organizowanego przy okazji obchodów dnia papieskiego.

Sprzedał prawie 90 mln płyt na świecie, brał udział w nagraniu ponad 70 krążków, zdobył osiem nagród Grammy.
Jak deklaruje: bardzo lubi piosenki polskiej artystki Basi Trzetrzelewskiej i często słucha utworów jej zespołu Matt Bianco.


 

Źródło: I.pl / SOSmusic.pl / Josefeliciano.com