Dyrektorka Niewidzialnej Wystawy Małgorzata Szumowska Warszawianką Roku 2022

Warszawiacy wybrali Warszawiankę Roku 2022. Tegoroczna zwyciężczyni plebiscytu to edukatorka Małgorzata Szumowska. Podczas uroczystej gali w Muzeum Żydów Polskich Polin statuetkę otrzymała z rąk prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

„Wykonujemy ciężką pracę, żeby Warszawa była miejscem równych szans, bez jakiegokolwiek sufitu, gdzie kobiety i mężczyźni zarabiają tyle samo. Dbamy, żeby były żłobki i inne programy ważne dla kobiet. Robimy to, bo takie są światowe standardy w XXI wieku – mówił podczas gali Warszawianka Roku 2022 Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Tego typu momenty to czas, kiedy możemy wreszcie optymistycznie spojrzeć w przyszłość. Bo każda z nominowanych pań pokazuje, że warto dbać i walczyć o sprawy ważne. Ta siła, która emanuje od nominowanych kobiet do tytułu Warszawianki Roku jest dla nas niesłychanie istotna i daje nadzieję, że na razie w Warszawie, ale że kiedyś także w całej Polsce będziemy patrzeć z dumą w przyszłość i będziemy skupiać się na tym, by Polska była krajem, gdzie nikt nie będzie marginalizował istotnych problemów, a oczywistością stanie się to, że to kobiety same będą decydować o swojej przyszłości i swoich wyborach – dodał.”

„Już od pięciu lat mam przyjemność poznawać niezwykłe kobiety, które są zgłaszane do tytułu Warszawianki Roku. To kobiety, które nie tylko działają na rzecz Warszawy, ale są także córkami, matkami i babciami. I oczywistym jest dla nich to, że żyje się także dla innych. Dzięki temu Warszawa jest bardzo specjalnym miastem. A to, co od lat powtarzamy, że Warszawa jest miastem otwartym dla wszystkich, nie jest truizmem, ale staje się prawdą – mówiła podczas uroczystości Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.”

Małgorzata Szumowska Warszawianką Roku 2022

W tegorocznym plebiscycie zwyciężyła Małgorzata Szumowska, która jest edukatorką i prezeską Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna i tworzy w Warszawie wyjątkowe miejsce – Niewidzialną Warszawę. Warszawianka Roku 2022 to także współtwórczyni publikacji „Pacjent niewidomy i słabowidzący w gabinecie i na oddziale” dla stołecznych okulistów i studentów medycyny oraz inicjatorka akcji „Ścieżka dostępu – podziel się przestrzenią” i „Hulaj z głową – podziel się przestrzenią”, które poświęcone są temu, w jaki sposób powinniśmy funkcjonować w ogólnie dostępnych miejscach. Na co dzień uwrażliwia, edukuje i uświadamia, jak wygląda życie osób z dysfunkcją wzroku, których jest w Polsce ok. 2 mln.

„Jest to zaszczyt, przyjemność i duma daleka od pychy i wszystko to, co najlepsze może się zdarzyć. To plaster miodu na moje serce po dwóch trudnych latach w moim życiu, gdy między innymi ratowałam także Niewidzialną Wystawę, która ma edukować pokolenia – mówiła tegoroczna laureatka, Małgorzata Szumowska, chwilę po odebraniu nagrody.”

O plebiscycie

Warszawianka Roku to plebiscyt honorujący kobiety, które swoją działalnością społeczną lub zawodową w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju i promowania Warszawy. Tytuł ten może być przyznany za działalność na rzecz stolicy, ale też realizację działań na rzecz promowania takich wartości jak otwartość, tolerancja, za wybitne osiągnięcia w jakiejś dziedzinie, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej Warszawie. Warszawianką Roku może zostać każda kobieta – to warszawiacy decydują kto otrzyma ten tytuł. Spośród licznych zgłoszeń mieszkańców na kandydatkę do tytułu, kapituła konkursu wyłoniła w tym roku 10 kobiet,  których działania pokazują, jak konsekwencją można zmienić otaczający nas świat. Mieszkańcy mogli oddawać głos na: Magdalenę Dziewguć – menadżerkę, Myroslave Keryk – socjolożkę, Agnieszkę Kobus-Zawojską – medalistkę olimpijską, Orinę Krajewską – prezeskę Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”, Katarzynę Nicewicz – prezeskę Fundacji Daj Herbatę, Maję Ostaszewską – aktorkę i aktywistkę, Magdalenę Piotrowską – aktywistkę ekologiczną, Małgorzatę Szumowską – dyrektorkę warszawskiej Niewidzialnej Wystawy, Marię Wroniszewską – członkinię zarządu Fundacji SYNAPSIS, Zofię Zochniak – pomysłodawczynię portalu UbraniaDoOddania.pl.


 

Źródło: UM Warszawa