Aleja gwiazd – Geoffrey Gurrumul Yunupingu

Jego wielkimi fanami są Bjork i Elton John, a Sting zaprosił go do wspólnego wykonania „Every Breath You Take”. Choć rzadko opuszczał swój kraj, to w 2011 roku można było posłuchać jego twórczości w Polsce.
Wyspa Elho, niedaleko Arnhem Land w północnej Australii – to tutaj 22 stycznia 1971 roku przyszedł na świat Geoffrey Gurrumul Yunupingu, Australijski piosenkarz i instrumentalista.
Urodził się niewidomy. Grał na gitarze, didgeridoo, bębnach i instrumentach klawiszowych oraz śpiewał. Swoje piosenki wykonywał zarówno w językach rdzennych mieszkańców Australii, jak i w języku angielskim.
W swojej dyskografii ma dwa albumy „Gurrumul” i ” Rrakala”. Po premierze pierwszego z nich, muzykiem zainteresowali się światowej sławy artyści. Jego anielski głos urzekł takie gwiazdy, jak Elton John, Will.i.am czy Sting. Ten ostatni zaprosił go do wspólnego wykonania utworu „Every Breath You Take” w jednym z francuskich programów telewizyjnych.

Jego charakterystyczny, przejmujący głos podbił serca publiczności na całym świecie.
W 2008 roku został nominowany do nagrody ARIA, zdobywając nagrodę za Najlepszy Album Muzyczny oraz Najlepsze Wydanie Niezależne. Zdobył również australijską nagrodę The Deadlys, w kategorii Artysta Roku, Album Roku oraz Najlepszy Singiel Roku (za utwór „Gurrumul history (I was born blind)”), który jest nawiązaniem do jego niepełnosprawności.

Jego pierwszy album solowy, Gurrumul, zadebiutował na 21. miejscu listy ARIA, szybko awansując na pierwszą pozycję. Był również numerem 1. na liście australijskiej muzyki ludowej iTunes w kwietniu 2008. Niespodziewanie znalazł się także na 8. miejscu głównej listy iTunes. Producentem jego nagrań był Michael Hohnen, który również dokonuje ich tłumaczeń na język angielski. Krytycy uznają jego głos za „niepojętnie piękny”, zaś wśród jego fanów odnaleźć można Eltona Johna, Stinga oraz Björk.
W listopadzie 2008 został mianowany „Najlepszym Nowym Artystą Niezależnym”, natomiast jego album Gurrumul „Najlepszym Albumem Niezależnym” oraz „Najlepszym Albumem z muzyką źródeł/blues” na rozdaniu nagród Jagermeister AIR (Związek Niezależnych Wytwórni Płytowych w Australii) Awards. W styczniu 2009 jego utwór „Gurrumul history (I was blind)” znalazł się w brytyjskim serialu Kumple.
W 2011 roku wydał drugi album pod tytułem RRakala.
Gurrumul śpiewał o miłości, o tęsknocie i o ciężkim losie Aborygenów, a jego niezwykły głos zapada w pamięć każdemu, kto tylko go usłyszy.
Zresztą sami się przekonajcie słuchając tej przepięknej piosenki pt. „Wiyathul”:

4 października 2011 roku Yunupingu wystąpił w Polsce w Sali Kongresowej. Miało to miejsce w trakcie jego trasy koncertowej po Europie, w ramach której odwiedził osiem państw.
Był niewidomy od urodzenia, ale nigdy nie nauczył się alfabetu Braille’a i nie miał psa przewodnika ani białej laski.
W 2013 roku powstała Fundacja Gurrumula, która poprzez długoterminowe programy wspiera uzdolnionych muzycznie młodych rdzennych Australijczyków, dając im nadzieję na przyszłość.
19 sierpnia 2018 r. miała miejsce światowa premiera kinowa dokumentalnego filmu „Gurrumul” w reżyserii Paula Damiena Williamsa.
6 sierpnia 2022 r. został upamiętniony w galerii sław podczas gali National Indigenous Music Awards (NIMA) w Australii.
Zmarł z powodu przewlekłej choroby wątroby i nerek w Darwin 25 lipca 2017 r.


 

Źródło: Bilboard.com, frwiki.wiki, Filmweb.pl, Interia.pl, Gurrumul.com, Youtube.com, Polityka.pl