Powiat Wrocławski: Zbadaj się, to nie boli, czyli bezpłatne badania i konsultacje medyczne

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, Zarząd Powiatu Wrocławskiego zaprasza na kolejną edycję akcji medycznej pn.: „Biała Niedziela w Powiecie Wrocławskim”. W tym roku badania odbędą się w trzech gminach: Kąty Wrocławskie, Kobierzyce i Jordanów Śląski.
Podczas wydarzenia w gminie Kobierzyce (04.09), odwiedzający teren przy Kobierzyckim Ośrodku Sportu i Rekreacji w godz. 10.00 – 17.00, będą mieli możliwość skontrolowania poziomu cukru i cholesterolu, dokonania pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, wykonania badanie EKG i kostka – ramię, poddania się diagnostyce w kierunku „czerniaka” – raka skóry, osteoporozy oraz zbadać wzrok, włosy i skórę głowy. Innymi ważnymi badaniami profilaktycznymi będą spirometria, badanie fizjoterapeutyczne oraz cytologiczne*. Na miejscu będzie również możliwość skonsultowania otrzymanych wyników badań z dietetykiem i lekarzem specjalistą. Ponadto uczestnicy będą mogli skorzystać z zajęć edukacyjnych z zakresu samobadania piersi i jąder na silikonowych fantomach, zawierających różnej wielkości guzki, co ułatwia rozpoznanie u siebie niepokojących zmian.
Ze względu na niskie stany magazynowe krwi i jej składników Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu będzie również zachęcać do oddawania krwi w mobilnym punkcie krwiodawstwa.
Inną propozycją w ramach działań profilaktycznych będzie okazja do zaszczepienia się przeciw COVID-19. oraz poznania zasad m.in. w zakresie skutecznego przeciwdziałania zakażeniom, realizowanych przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną.
Wszyscy wybierający się w niedalekiej przyszłości na zagraniczne wyjazdy będą mogli szybko i sprawnie zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) oraz zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku – Fundacja DKMS. Ponadto u specjalistów z zakresu ginekologii i położnictwa można będzie dowiedzieć się wszystkiego o profilaktyce wirusa HPV i zapobieganiu występowania raka szyjki macicy.
Do dyspozycji uczestników będą także Partnerzy akcji: Powiatowy Rzecznik Konsumenta, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kątach Wrocławskich oraz Powiatowy Klub Seniora w Kątach Wrocławskich.
Podczas wydarzenia Komenda Miejska Policji przygotuje stanowisko znakowania rowerów i odpowie na pytania dotyczące zagrożeń i profilaktyki w miejscu wypoczynku.
Chyba nie ma osoby, która nie zna stwierdzenia: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Twierdzenie w teorii oczywiste, słyszymy o nim w radio i telewizji, czytamy w gazetach i w Internecie, mówią o tym rodzice, przyjaciele, lekarze i my sami. Czy mój poziom wiedzy, świadomość zagrożenia różnych czynników ryzyka, które w efekcie mogą prowadzić do stanów chorobowych, skłaniają mnie do wykonywania badań profilaktycznych? Dlatego nie zastanawiaj się, masz bardzo dobrą okazję do wykonania różnych badań. Wykorzystaj tę możliwość, bo nie wystarczy dbać o swoje zdrowie poprzez wykonywanie czynności dnia codziennego, trzeba je jeszcze kontrolować. Poświęcimy na to zdecydowanie mniej czasu, niż w sytuacji, kiedy stan chorobowy będzie zaawansowany.
*Panie chętne na badanie cytologiczne proszone są o zarejestrowanie się pod nr tel.: 71 36-89-647 od poniedziałku do piątku, w godz. 9:00 – 14:00.


 

Źródło: materiały nadesłane / Urząd Gminy Kobierzyce