Profilaktyka 40 Plus: Przyjdź na piknik zdrowotny w Poznaniu

W najbliższą sobotę w godzinach od 11 do 17 Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ zaprasza na piknik Profilaktyka 40 Plus, który odbędzie się przed Urzędem Wojewódzkim przy al. Niepodległości 16/18 w Poznaniu,
Podczas spotkania będzie można m. in. skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych oraz zaszczepić się przeciw COVID-19 jednodawkowym preparatem J&J,
Pracownicy wielkopolskiego NFZ pomogą założyć Internetowe Konto Pacjenta, wypełnić ankietę Profilaktyka 40 Plus, wydadzą kartę EKUZ,
Zaproszeni eksperci podpowiedzą, jak dbać o odpowiednią dietę i jak bezpiecznie uprawiać sport, poznańskie Amazonki opowiedzą o profilaktyce raka piersi, specjalista ginekolog udzieli konsultacji w zakresie endometriozy.
Po czterdziestce można zacząć studia, przebiec maraton, zmienić zawód, zacząć wszystko od nowa lub wszystko rzucić i wyjechać w Bieszczady. Można też bez życiowych rewolucji odliczać czas do emerytury. W każdym przypadku warto zadbać o swoje zdrowie i skorzystać z programu Profilaktyka 40 Plus. Program gwarantuje każdej osobie, która ukończyła 40 rok życia pakiet bezpłatnych badań profilaktycznych. Przed otrzymaniem skierowania na badanie należy wypełnić krótką ankietę, którą znajdziemy na Internetowym Koncie Pacjenta. Osoby nieposiadające IKP mogą wypełnić ankietę korzystając z infolinii 22 735 39 53 i w ten sposób uzyskać skierowanie na badania.
Pacjenci, którzy mają wystawione skierowanie na badania w ramach programu Profilaktyka 40 Plus, będą mogli z nich skorzystać podczas sobotniego pikniku przy Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, gdzie zostanie ustawione mobilne laboratorium Alab. Muszą jednak spełnić określone warunki: być na czczo oraz dostarczyć próbki moczu i kału. Ci, którzy nie zdecydują się na badania w sobotę, dowiedzą się, gdzie i kiedy będą mogli je wykonać w późniejszym terminie.
– Program nie wyznacza górnego limitu wieku, ale mamy nadzieję, że skorzystają z niego także osoby tuż po czterdziestym roku życia, które często żyją w przeświadczeniu, że choroby cywilizacyjne ich omijają. Zdarza się, że tak jest, wtedy warto zrobić badania, aby upewnić się, że z naszym zdrowiem wszystko jest w porządku i możemy spokojnie startować w maratonach – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Dzięki badaniom profilaktycznym można także wykryć zmiany chorobowe na wczesnym etapie, zanim jeszcze pojawiają się zauważalne objawy. Czasami wystarczy zmiana trybu życia lub diety, aby zapobiec rozwojowi zagrażającej nam choroby.
Sobota będzie także okazją do zaszczepienia się jednodawkową szczepionką Janssen (Johnson & Johnson). Punk szczepień zostanie zorganizowany w holu Urzędu Wojewódzkiego przy al. Niepodległości 16/18 w godzinach od 10 do 18. To ostatni dzwonek, aby zdecydować się na szczepienie przeciw COVID-19 przed wakacyjnym wyjazdem oraz przed nadejściem czwartej fali pandemii.
– Specjaliści są zgodni, że obecny stopień wyszczepienia na poziomie czterdziestu kilku procent nie uchroni nas przed czwartą falą, która już nazywana jest „pandemią niezaszczepionych” – mówi Agnieszka Pachciarz. – To osoby niezaszczepione narażone są na najbardziej ciężki przebieg choroby i to one zajmują obecnie łóżka w szpitalach w Europie i Stanach Zjednoczonych. W Wielkopolsce mamy gminy, choćby w powiecie kaliskim, tureckim, kolskim czy złotowskim, w których zaszczepiło się niewiele ponad 20 procent uprawnionych mieszkańców. Jeśli nie poprawimy tych statystyk, będziemy musieli nastawić się na poważne konsekwencje z dodatkowymi obostrzeniami włącznie.
Wykorzystując czas, w którym notujemy mniej zachorowań na COVID-19, warto zadbać o swoje zdrowie. Pomogą w tym eksperci zaproszeni do udziału w sobotnim pikniku organizowanym przez wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Wśród zaproszonych gości będą członkinie Poznańskiego Towarzystwa Amazonki, które opowiedzą o profilaktyce raka piersi, pokażą, w jaki sposób przeprowadzać samobadanie, powiedzą, co robić w momencie zaobserwowania niepokojących zmian.
Na pytania dotyczące endometriozy odpowiadał będzie ginekolog – dr Piotr Rubisz, który rozwieje wszelkie wątpliwości na temat tej podstępnej choroby.
Dorota Olanin, dietetyczka kliniczna podpowie, w jaki sposób dbać o zdrowe odżywianie, pokaże, jak korzystać z portalu Diety NFZ, w którym do dyspozycji użytkowników są między innymi: rodzinny plan żywieniowy, diety dla diabetyków, dla wegetarian czy dla seniorów wraz z przepisami i listami zakupów.
O tym, jak prawidłowo i bezpiecznie uprawiać sport w każdym wieku mówić będą koszykarki z poznańskiego AZS.
Podczas sobotniego pikniku przy Urzędzie Wojewódzkim stanie mobilne laboratorium Alab, w którym oprócz badań w ramach pakietów Profilaktyka 40 Plus, będzie można skorzystać z podstawowych pomiarów:
poziomu glukozy
ciśnienia krwi
badania miarowości serca
wskaźnika masy ciała (BMI).
Do zobaczenia w sobotę, 24 lipca w godzinach od 11 do 17, przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu przy al. Niepodległości 16/18.


 

Źródło: materiały nadesłane