Audiodeskrypcja #11 numeru magazynu “redakcjaBB” już dostępna!

Projekt redakcjaBB skupiający osoby młode z Bielska-Białej i okolic jak zwykle podniósł sobie poprzeczkę! Ich działania to już nie tylko sprawa lokalna, to już nie tylko dobra etyka dziennikarska i świetny zmysł estetyczny. Poprzez projekt wyrównują szanse, wspierają, ale także docierają do wszystkich, a mówiąc wszystkich, naprawdę mają to na myśli.
Projekt redakcjaBB zdecydowanie wie jak radzić sobie z przeciwnościami losu. Początki każdego przedsięwzięcia są trudne, szczególnie jeśli są to rzeczy całkowicie nowe i wyjątkowe, które dopiero muszą udowodnić swoją wartość, zwłaszcza w czasie pandemii. Nie spoczywają jednak na laurach, bo każdy wydany przez młodzież magazyn wiążę się z nowatorskimi rozwiązaniami i kolejnymi pomysłami, dzięki którym, jak sami twierdzą, starają się docierać do coraz większej ilości odbiorców.
Powołując się na zasady inkluzywności po premierze #11 numeru magazynu “redakcjaBB”, która miała miejsce w przestrzeni online w dniu 27 czerwca br., rozpoczęto intensywne prace nad stworzeniem audiodeskrypcji wszystkich treści tego numeru, przygotowanych przez redakcyjną młodzież. To już nie tylko czytanie tekstów, które przygotowują młodzi dziennikarze, dziennikarki, poetki lub poeci, ale także dokładny opis grafik, zdjęć, layoutu i okładki, stworzonych przez młodych fotografów i grafików, dzięki czemu każdy, w tym też osoby słabowidzące czy niewidome będą mogły w pełni cieszyć się zawartością magazynu.
Młodzi autorzy i autorki, uczestnicy projektu, mieli za zadanie przygotować opisanie magazynu w taki sposób, by osoby z niepełnosprawnością wzrokową w równym stopniu co inni, mogły poznać tworzone treści. Nie jest to zwykły audiobook – to materiał, dzięki któremu ludzie, którzy nie mogą magazynu przeczytać, po przesłuchaniu materiału będą wiedziały jak jest on ułożony na stronie czy też jakie są detale graficzne towarzyszące tekstom i wierszom.
Jak mówi uczestniczka projektu Martyna Drobczyk, która brała udział w tworzeniu audiodeskrypcji: praca nad tym projektem pokazała mi, jak wiele umyka oku. Do tej pory nie zwracałam uwagi na część ilustracji, na oprawę graficzną czy na małe detale, takie jak kolor pioruna pod leadem! Postawienie się w miejscu osoby słabowidzącej lub niewidomej uświadomiło mi jak dobrze się mam, że posiadam dobry wzrok, ale też pokazało, jak wiele rzeczy ignoruję i nie dostrzegam.
Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury programu Kultura w Sieci, który wspiera realizację projektów i sektor kultury w czasach pandemii, młodzież dowiedziała się m.in., na czym polega audiodeskrypcja, czym różni się od zwyczajnego audiobooka, a także udoskonaliła swoje umiejętności w samodzielnym przygotowywaniu i nagrywaniu treści, ćwicząc przy okazji swoje zdolności lektorskie! Cały proces tworzenia audiodeskrypcji był koordynowany zdalnie i po godzinach warsztatów, nagrań i montażu powstał ten wyjątkowy materiał, do przesłuchania którego młodzież projektu redakcjaBB serdecznie zaprasza.
Audiodeskrypcja magazynu jest dostępna dla wszystkich chętnych na stronie projektu https://redakcjabb.pl/magazyn/11-wiosna-lato-2020, a także na redakcyjnym kanale youtube: https://www.youtube.com/user/redakcjaBB


 

Źródło: Materiały nadesłane