Minister Maląg apeluje do seniorów: „Bądźcie czujni, nie dajcie się złodziejom”!

Kreatywność oszustów i złodziei nie zna granic. Na wnuczka, na policjanta, pracownika firmy telekomunikacyjnej, ośrodka pomocy społecznej – oszukują w świecie realnym, oszukują w internecie. – Drodzy seniorzy, bądźcie czujni, jeżeli coś budzi wasz niepokój – skontaktujcie się z zaufaną osobą lub zadzwońcie na policje. Z kolei do młodszych apeluję – rozmawiajcie ze swoimi rodzicami i dziadkami, informujcie ich o zagrożeniach – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Chociaż coraz więcej mówi się o różnego rodzaju oszustwach jak najpopularniejsze chyba wyłudzanie pieniędzy metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”, to wciąż słyszymy o kolejnych skutecznych przypadkach takich działań. Ofiarami najczęściej padają osoby starsze, które nie zawsze dostatecznie krytycznie podchodzą do tego, co usłyszą lub wyczytają w sieci.
– Dlatego tak ważne jest, by uczulać i ostrzegać osoby starsze. Drodzy seniorzy, nigdy, pod żadnym pozorem nie przekazujcie obcym osobom żadnych pieniędzy, nawet jeżeli zapewniają one, że środki mają np. pomóc komuś znajomemu wyjść z kłopotów. Jeżeli ktoś was o to poprosi, skontaktujcie się z zaufaną bliską osobą i powiadomcie ją o tym fakcie, dzwońcie na policje. Nie wpuszczajcie do mieszkania obcych, akwizytorów, nie podpisujcie żadnych umów bez konsultacji z zaufaną osobą i pod presją – apeluje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Oszustwa w sieci

Inną popularną niestety metodą oszustw w sieci jest nawiązywanie relacji przyjacielskich lub romantycznych np. za pośrednictwem portali społecznościowych, a następnie prośby o pożyczki mniejszych lub większych sum pieniędzy.
– Na ten rodzaj oszustwa szczególnie narażone są osoby samotne. To bardzo przykre, gdy ktoś nadużywa zaufania takiej osoby, by wyłudzić od niej pieniądze. A warto podkreślić, że oszuści potrafią się uwiarygadniać w nadzwyczajny sposób – np. wysyłając fikcyjne lub cudze zdjęcia, które mają potwierdzać tożsamość – wskazuje minister Marlena Maląg.
Nigdy nie przekazujmy nieznajomym żadnych pieniędzy, nie informujmy, jakie środki mamy na kontach czy w domu.

Uważajcie na swoich dziadków

Szefowa resortu rodziny zwraca się również do osób młodszych, by uczulały i rozmawiały ze swoimi rodzicami czy dziadkami, ale też ze starszymi samotnymi sąsiadami.
– Osoby starsze nie zawsze są świadome zagrożeń, dlatego warto o nich rozmawiać, ostrzegać. Ostrożności nigdy za wiele – podkreśla minister Marlena Maląg.


 

Źródło: MRPiPS