Klimatyzacja negatywnie wpływa na nasze oczy?

To FAKT! Długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach ma duży wpływ na nasz wzrok. Chłodne powietrze zmniejsza wilgotność powietrza a to sprawia, że dochodzi do nadmiernego parowania wody z filmu łzowego.
Powietrze w miejscach z zamkniętym obiegiem zazwyczaj bardzo wysusza oczy. W przestrzeniach biurowych dochodzi do tego światło emitowane przez ekrany komputerów, które dodatkowo jonizuje powietrze, co zwiększa uczucie suchości.
– Klimatyzacja ochładza powietrze, ale zarazem zmniejsza jego wilgotność. Z kolei, gdy powietrze jest suche, zachodzi nadmierne parowanie wody z filmu łzowego, co nasila występowanie problemu suchego oka – tłumaczy Paweł Szczerbiński, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.
To dlatego, gdy długo przebywamy w klimatyzowanym pomieszczeniu, mamy uczucie, jakby pod powieki dostał się piasek, czujemy pieczenie i ból, a nasze oczy są przekrwione.
Czasami dochodzi do rozwoju zespołu suchego oka, co może prowadzić do dalszych problemów.
Taki kłopot może pojawić się nie tylko w biurze, ale także w czasie prowadzenia samochodu z włączoną klimatyzacją czy w centrum handlowym, gdzie klimatyzacja jest jedynym sposobem cyrkulacji powietrza.
Specjaliści zwracają uwagę, że w galeriach handlowych nasze oczy narażone są dodatkowo na męczące oświetlenie wystaw sklepowych. „Aby zachęcić nas do zatrzymania się przy witrynach, wykorzystuje się do tego m.in. odpowiednie oświetlenie czy wizualizacje na kolorowych wyświetlaczach. Niestety, większość ekranów multimedialnych jest skonstruowanych w technologii LED, która emituje dużą ilość szkodliwego promieniowania niebieskiego, a to niekorzystnie wpływa na nasze oczy i po prostu męczy wzrok” – zwraca uwagę Paweł Szczerbiński.

Jak temu zaradzić?

Jeśli borykasz się z takim problemem poświęć swoim oczom trochę czasu – codziennie gimnastykuj gałki oczne: co pół godziny patrz w dal przy naturalnym oświetleniu na kolorowe, naturalne widoki, a raz na jakiś czas zamykaj oczy na parę chwil. Po pracy staraj się zminimalizować korzystanie z elektroniki, a w czasie czytania zadbaj o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia. Wychodząc na dwór zakładaj okulary przeciwsłoneczne, które ochronią oczy przed światłem, a także dodatkowo osłonią przed wiatrem.
Jeśli to nie pomaga, kup w aptece krople nawilżające, tzw. sztuczne łzy, i stosuj je, gdy musisz pracować w klimatyzowanych pomieszczeniach albo przy komputerze. Jeśli po dwóch-trzech dniach nie zauważysz poprawy, lepiej wybierz się do lekarza.


 

Źródło: zdrowie.pap.pl