500+ dla niepełnosprawnych: Kryterium przy świadczeniu wzrośnie z 1600 do 1700 zł.

W związku z waloryzacją emerytur i rent planowane jest podwyższenie kryterium przy świadczeniu dla osób niesamodzielnych z 1600 zł do 1700 zł – powiedziała w środę PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Minister Maląg poinformowała, że w związku z waloryzacją emerytur i rent planowana jest zmiana kryterium przy świadczeniu dla osób niesamodzielnych. „Do tej pory ten próg wynosił 1600 zł, podnosimy go do 1700 zł, aby nikt nie stracił w wyniku podniesienia emerytury minimalnej” – powiedziała.
Przypomnijmy, że do wsparcia uprawnione są osoby, które ukończyły 18 lat, i które są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Prawo do świadczenia uzupełniającego posiadają także osoby pobierające jednocześnie rentę socjalną i rodzinną.
Łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych na chwilę obecną nie może przekroczyć 1600 zł brutto (z wyłączeniem renty rodzinnej, zasiłku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków, a także dochodów z pracy).


 

Źródło: PAP