Spaliny szkodzą oczom

Zanieczyszczenie powietrza spalinami może przyczyniać się do zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) – informuje „Journal of Investigative Medicine”.
AMD to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u osób starszych. Choroba ta dotyczy plamki żółtej – środkowej części siatkówki oka, odpowiedzialnej za najostrzejsze widzenie. AMD zazwyczaj dotyka ludzi po 50. roku życia, powodując z czasem utratę centralnego widzenia. Obecnie nie ma lekarstwa na tę chorobę.
Istnieje wiele czynników ryzyka AMD, w tym nadwaga, otyłość, dieta bogata w tłuszcze nasycone, palenie tytoniu i wysokie ciśnienie tętnicze.
Tajwański zespół profesora Suh-Hang Hank Juo z China Medical University w Taichung wykazał, że składniki spalin samochodowych mogą stanowić realne zagrożenie dla starzejących się oczu. Wdychanie powietrza o wysokim poziomie tlenku węgla oraz dwutlenku azotu niemal podwoiło ryzyko związanego z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej.
Tajwański zespół śledził poziomy dwóch zanieczyszczeń – dwutlenku azotu i tlenku węgla – w powietrzu, którym oddycha 40 000 mieszkających w mieście Tajwańczyków w wieku 50 lat i starszych. W okresie trwania badań AMD rozpoznano u ponad 1400 uczestników.
Po uwzględnieniu innych potencjalnych czynników ryzyka – jak wiek, płeć, dochód gospodarstwa domowego i istniejące choroby – osoby oddychające powietrzem o najwyższym poziomie dwutlenku azotu były o 91 proc. bardziej narażone na rozwój AMD niż osoby oddychające powietrzem o najniższej zawartości tego gazu.
Podobnie było w przypadku tlenku węgla – jego najwyższy poziom miał związek z większym o 84 proc. narażeniem na rozwój AMD niż w przypadku najniższego poziomu. Najwyższy odsetek (5,8 proc.) nowo zdiagnozowanych przypadków AMD wystąpił wśród osób narażonych na najwyższy poziom tlenku węgla.
Wcześniejsze badania powiązały zanieczyszczenie powietrza miedzy innymi z chorobami układu oddechowego i serca – a także z zapaleniem spojówek.


 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl / Paweł Wernicki