Upał nie odpuszcza, uważajmy na siebie!

Temperatury sięgające latem trzydziestu kilku stopni w cieniu przestają powoli dziwić. O ile młody zdrowy organizm radzi sobie z upałem bez większych problemów, o tyle dla osób starszych i małych dzieci może być on zwyczajnie niebezpieczny. – Apeluję o zwracanie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo zarówno nasze, jak i osób w naszym otoczeniu, zwłaszcza najmłodszych i osób starszych – mówi minister Bożena Borys-Szopa.
Wysokie temperatury jednych cieszą bardzo, innych trochę mniej, ale nie ma wątpliwości, że utrzymujący się wiele dni upał potrafi dać się we znaki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje kolejne ostrzeżenia, a alerty pogodowe dotyczą wielu rejonów Polski.
Jak podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, na niebezpieczne działanie upałów szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i mniej samodzielne.
– Apeluję o zwracanie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo zarówno nasze, jak i osób w naszym otoczeniu, zwłaszcza najmłodszych i osób starszych. Jeśli spotkamy na ulicy seniora, który wygląda, jakby źle się poczuł, podejdźmy, zapytajmy, czy coś się stało, a w razie konieczności udzielmy pomocy. Uczulmy naszych bliskich, rodziców, dziadków, by unikali przebywania na pełnym słońcu dłużej niż to konieczne. To bardzo ważne, byśmy troszczyli się o siebie nawzajem – mówi minister Bożena Borys-Szopa.
Szefowa MRPiPS przypomina także o spoczywających na pracodawcach obowiązkach związanych z zapewnieniem pracownikom odpowiednich warunków pracy w gorącym letnim okresie.
– W Kodeksie pracy znajdują się wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy w czasie upałów. Gorąco apeluję, dbajcie o komfort pracy swoich pracowników. Dobre samopoczucie to efektywniejsza praca, ale przede wszystkim bezpieczeństwo – wskazuje minister Bożena Borys-Szopa.