„Kolędujmy z aniołami”

Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nasz kanał RSS!


 

Termin i miejsce wydarzenia:
05.02.2019 (wtorek), godz. 12:00
Radio Kraków, Studio im. Romany Bobrowskiej
al. Juliusza Słowackiego 22
30-007 Kraków
Wstęp wolny
Zaproszenia na Koncert dostępne są na antenie Radia Kraków oraz w Oddziale Małopolskim PFRON. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt mailowy:
krakow@pfron.org.pl

 

Małopolski Oddział PFRON, Radio Kraków i TVP Kraków zapraszają na drugi koncert kolęd i pastorałek „Kolędujmy z Aniołami”. Kolędy i Pastorałki w programie „Hej kolęda, kolęda” tym razem zaprezentują podopieczni Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo ze Starego Sącza oraz uczniowie szkół podstawowych. Gościem specjalnym koncertu będzie muzyk i kompozytor Grzegorz Płonka – uhonorowany tytułem „Człowieka bez barier” 2016 roku oraz Laureat I miejsca festiwalu muzycznego „Ślimakowe Rytmy”. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa „Nie lada zima” prezentująca prace malarskie wykonane przez uczestników warsztatów plastycznych w Galerii „Stańczyk” Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie.

Spektakl „Hej kolęda, kolęda”

Przedstawienie pod tytułem „ Hej kolęda , kolęda” zostało zrealizowane przez działający od 11 lat integracyjny teatrzyk muzyczny w ramach projektu współfinansowanego przez Gminę Stary Sącz z małych grantów. Nawiązuje do tradycji kolędniczych kultywowanych do dziś w obrębie lachowskiego folkloru. W spektaklu występuje 25 osób, w tym 12 podopiecznych Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo” Stary Sącz.

O Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo Stary Sącz

– działa od stycznia 2006, posiada status OPP, zrzesza ok. 50 członków i ponad 100 podopiecznych’
– prowadzi – Środowiskowy Dom Samopomocy dla 38 uczestników i 10 klubowiczów,
– korzystając ze środków pomocowych z różnych źródeł prowadzi integracyjny teatr muzyczny w którym występują osoby niepełnosprawne i młodzież szkolna,
– w okrasie letnim prowadzi„Galerię pod Gniazdem” gdzie odbywają się wystawy, warsztaty, pokazy, konkursy, koncerty i spotkania integracyjne,
– skutecznie propaguje paraoplimpijską dyscyplinę sportu o nazwie boccia, ze względu na jej walory sportowo-rehabilitacyjne,
– organizuje koncerty, m.in. Koncert Wdzięczności”, wycieczki , rajdy i imprezy związane z porami roku i kalendarzem,
– współpracuje ze szkołami, samorządami i różnymi instytucjami polskimi i słowackimi
– jest laureatem nagród: „Kryształy Soli” , „Złote Jabłko Sądeckie” ,statuetki „Misericords” , „Polonia Minor” , medalu 25-lecia PFRON.

Grzegorz Płonka

Urodzony przedwcześnie, zdiagnozowany jako dziecko autystyczne żył w swoim hermetycznym świecie nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. Kiedy miał 14 lat okazało się, że przyczyną jego izolacji nie był autyzm tylko głęboki niedosłuch. Dostał aparaty słuchowe (później wszczepiono mu implant ślimakowy) i zaczął uczyć się mówić. Ale przede wszystkim wyszło na jaw, że pod głuchotą… skrywał się wielki talent muzyczny. Nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzył, że ten chłopak z głębokim niedosłuchem, z ogromnym opóźnieniem, nauczy się podstaw muzyki, nie mówiąc o czymś więcej. Mimo wszystkim Grzegorz osiągnął poziom gry i kompozycji, który Krzesimir Dębski nazwał „poziomem niektórych moich studentów”. Grzegorz wygrał festiwal muzyczny „Ślimakowe Rytmy” oraz został „Człowiekiem bez barier”. Tytuł ten co roku przyznaje się osobie, której sposób radzenia sobie z niepełnosprawnością, zdaniem Kapituły, jest wzorem postępowania dla innych.
Patronat honorowy: Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego.