Zwiedzanie i warsztaty w Pawilonie Czterech Kopuł

Wydarzenie z audiodeskrypcją
Termin i miejsce wydarzenia:
17.11.2018 (sobota), godz. 13:00
Pawilon Czterech Kopuł
ul. Wystawowa 1
51-618 Wrocław
Wstęp wolny
Obowiązują zapisy.
Tel. (71) 712-71-81
E-mail: agata.izykowska@mnwr.pl


 

Wrocławskie placówki muzealne zapraszają na oprowadzania i warsztaty dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Oprowadzania i warsztaty są realizowane w ramach projektu „Kultura dla wszystkich”, dofinansowanego ze środków PFRON w dyspozycji MOPS we Wrocławiu.
Oprowadzanie i warsztaty w muzeum sztuki współczesnej. Zajęcia związane będą z wystawą rzeźby Henry’ego Moora, jednego z najwybitniejszych artystów XX-wieku. Oprowadzanie z audiodeskrypcją i przez dotyk. Warsztaty manualne.

Henry Moore – czołowy reprezentant abstrakcji organicznej – uchodzi za rzeźbiarza, który odegrał ogromną rolę w sztuce europejskiej, a jego twórczość miała istotny wpływ na liczne pokolenia rzeźbiarzy, w tym także polskich. Jego dzieła, których tematem była pojedyncza postać ludzka lub grupa, traktowana w sposób monumentalny i w syntetycznej formie, uchodzą dziś za klasykę rzeźby XX w.
Na początku 1960 r. w Starym Ratuszu we Wrocławiu, ówczesnym Oddziale Muzeum Śląskiego (ob. Muzeum Narodowego we Wrocławiu) wrocławianie po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć prace już wtedy rzeźbiarza światowej sławy. Pokaz ten był jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych czasów, które historia zapamiętała jako okres izolacji Polski w Europie i tzw. żelaznej kurtyny porządku pojałtańskiego. Mieszkańcy powojennej Polski nie mieli bowiem zbyt licznych okazji poznania tego, co w światowej sztuce współczesnej najważniejsze, co kształtuje jej charakter i kto ją tworzy. Wystawa Moore’a dała ku temu okazję i cieszyła się wtedy ogromnym zainteresowaniem.