Restauracyjne menu w alfabecie Braille’a

Zapewne nie jeden raz będąc w restauracji, znajdowaliście się w kłopotliwej sytuacji. Otóż, jak dokonać wyboru pozycji z karty dań, czy zawracać głowę zniecierpliwionemu i zakłopotanemu kelnerowi, czy strzelać w ciemno. Taka sytuacja robi się tym bardziej kłopotliwa, gdy nie mamy przy sobie widzącej osoby towarzyszącej.
Z pomocą mogłoby przyjść menu napisane alfabetem Braille’a. Niestety w chwili obecnej jest to rzadko spotykane, ale widać małe postępy w tej kwestii.

Właśnie teraz menu napisane alfabetem Braille’a trafiło do 6 Krakowskich restauracji. Docelowo ma być ich ponad 30.
Inicjatorami projektu są miasto Kraków, oraz Specjalistyczny Ośrodek dla Dzieci Niewidomych i słabowidzących przy ul. Tynieckiej 6.
Na chwilę obecną brajlowską kartę dań można otrzymać w restauracjach:

  • „Pod Aniołami” przy ul. Grodzkiej 35
  • „Plac Nowy 1” przy ul. Plac Nowy 1
  • „Vanilla Sky” przy ul. Flisackiej 3
  • „Pizzeria Fresco” przy ul. flisackiej 3
  • „Biała Róża” przy ul. Straszewskiego 16
  • „Garden Inn” w hotelu Hilton przy ul. Konopnickiej 33

Menu dla niewidomych, choć to nadal rzadko spotykane zjawisko, nie jest nowością w lokalach gastronomicznych. Jako pierwsza w Polsce z takim gestem w stronę osób z dysfunkcją wzroku wyszła w 2003 roku restauracja Bombaj ze Szczecina, natomiast restauracja Billy’s American Restaurant jest pierwszym lokalem gastronomicznym w Gdańsku, który wprowadził menu w Braille’u. Kartę wydrukowano po polsku i angielsku.

Reasumując, można przyklasnąć takim inicjatywom, ale podkreślić należy, że nic nie zastąpi odpowiednio przeszkolonego pracownika lokalu gastronomicznego, czy innego punktu usługowego, który będzie wiedział, jak się zachować w kontakcie z osobą niewidomą, czy w ogóle niepełnosprawną.

Autor

Fundacja Mir

Celem Fundacji jest podejmowanie społecznie i gospodarczo użytecznej działalności na rzecz osób niewidomych i słabowidzących. Fundacja Mir, to zespół kreatywnych i otwartych na nowe pomysły osób, które tak jak Wy borykają się z trudnościami życia codziennego, ze względu na różnego rodzaju dysfunkcje wzroku, w związku z tym najlepiej rozumiemy problemy osób niewidomych i słabowidzących.