Termin i miejsce wydarzenia:
20.07.2019 (sobota), godz. 10:00
Centrum Organizacji Pozarządowych
ul. Kopernika 14
40-064 Katowice
Wstęp wolny
Obowiązują zapisy pod adresem E-mail:
agnieszka.majnusz@transgresja.org.pl
Wsłuchać się w dźwięki lasu, szumu wody czy śpiewu ptaków; poznać dotykiem fakturę zielonych Katowic, poczuć zapachy, klimat oraz wyjątkowość miejsc, a następnie uwiecznić to na fotografii, papierze, rejestratorze dźwięku czy innym medium. Wszystko to będzie możliwe już niedługo dzięki Fundacji Transgresja i „Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek”. W czasie spacerów osoby z niepełnosprawnością sensoryczną (osoby, które mają problemy ze wzrokiem i/lub słuchem) będą mieć możliwość bezpiecznego poznania zielonych obszarów Katowic.
Poprzez spacery typu „slow” (niespieszne i uważne przemieszczanie się w przestrzeni ze świadomym wykorzystywaniem swoich zmysłów do odkrywania otaczającej rzeczywistości), chcemy podjąć próbę odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób postrzegają Katowice osoby, które mają ograniczone możliwości odkrywania tego miasta poprzez zmysły wzroku i słuchu.
Celem projektu jest pokazanie i poznanie wybranych „zielonych” miejsc w mieście Katowice, które na co dzień mogą być niedostępne dla osób z niepełnosprawnością sensoryczną.
Kolejnym celem jest pokazanie społeczeństwu w jaki sposób odbierają świat oraz przestrzeń osoby z niepełnosprawnością wzrokową i/lub słuchową oraz artystyczne uwrażliwienie uczestników warsztatów, a także wzmacnianie ich przeżywania rzeczywistości, w której się znajdują. Poprzez obraz (np. film, rysunek, fotografię) oraz dźwięk, pokażemy, że artysta drzemie w każdym z nas i przy wykorzystaniu odpowiednich środków przekazu, nasze najgłębsze uczucia oraz emocje przekształcimy w coś, co będzie pokazywało innym nasz jedyny w swoim rodzaju punkt widzenia otaczającej rzeczywistości – artystyczną wizję świata, którą każdy z nas postrzega w indywidualny, subiektywny sposób, gdyż każdy przeżywa daną chwilę oraz dostrzega w przestrzeni zupełnie inne rzeczy i zjawiska.
20 lipiec – warsztaty wprowadzające: podstawy fotografii i rejestrowania dźwięku (dwie grupy), połączone ze spacerem po Lesie Murckowskim.