Termin i miejsce wydarzenia:
13.02.2025 (czwartek), godz. 19:00
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu (Sala wielka)
ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
Wstęp: 30 złotych normalny, 20 złotych ulgowy, 1 zł dla osoby asystującej osobie z niepełnosprawnością
Wejściówkę można zakupić w kasie CK ZAMEK oraz na stronie internetowej bilety24.pl. Należy szukać biletu o nazwie „asystent osoby z niepełnosprawnością”. Wejściówki dla asystentów(-ek) będą weryfikowane w oparciu o zakupiony bilet normalny dla osoby z niepełnosprawnością oraz za okazaniem oświadczenia o niepełnosprawności.
Osobom z niepełnosprawnością wzroku organizator może zapewnić asystę w poruszaniu się w przestrzeni CK ZAMEK oraz w dotarciu do budynku z najbliższego otoczenia. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie, napisz do Anny Pawłowskiej : a.pawlowska@ckzamek.pl lub zadzwoń: (61) 646-52-54.
Spektakl jest her/historią Dzikorosłej z Homo Non-Binarius. Istota tego gatunku żyje wśród homo sapiens, czym zaburza ustalony przez nich ład i porządek. Jak chwast bywa niepożądana i niedopasowana do normalnego otoczenia. Ponoć miała być roślinką. Cechuje ją wytrzymałość i umiejętność dostosowania się do niesprzyjających warunków. Uznana przez przedstawicieli homo sapiens za zdolną do samodzielnej egzystencji. Nawożona jest rano, wieczór, we dnie i w nocy. Jej ciało ulegnie rozkładowi szybciej niż opakowania po substancjach, które przyjęła.
W „Dzikorosłej” Żeglicka wzięła na warsztat swoje doświadczenia osoby przewlekle chorej oraz cielesną obecność i osobistą relację z (eko)systemem; szukała odpowiedzi na pytania: co wiemy o chorych ciałach? Co łączy antropocentryzm, normocentryzm i ableizm? Jak nienormatywna tożsamość rezonuje z ekosystemem? Jakie zmiany zachodzą w nienormatywnym i przewlekle chorym ciele i jak to wpływa na ekosystem?
Ogromne znaczenie miały dla artystki także rozmowy z aktywistycznymi i artywistycznymi osobami z niepełnosprawnością, crip i queer oraz książki: „Bydlęce brzemię” Sanaury Taylor, „Obumarła. Ból, słabość, śmiertelność, medycyna, sztuka, czas, sny, dane, wyczerpanie, rak i opieka” Anne Boyer oraz „Patyki i badyle” Urszuli Zajączkowskiej.