Dzięki ponad 290 inicjatywom finansowanym w całym kraju na rzecz dostępności poprawiła się dostępność kilku tysięcy miejsc takich jak urzędy, szkoły, szpitale czy dworce – mówiła o rządowym wsparciu dla osób z niepełnosprawnościami i Programie Dostępność wiceminister Monika Sikora w Katowicach. Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej uczestniczyła w VIII Sesji Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami Województwa Śląskiego.
„Działania podejmowane na Ziemi Śląskiej są inspiracją dla całego kraju, szczególnie w zakresie dostępności. To tutaj realizowane są projekty, które pokazują, jak ważny jest dialog i inkluzywne podejście do potrzeb różnych grup społecznych”
– mówiła podsekretarz stanu Monika Sikora na konferencji prasowej towarzyszącej obradom Sejmiku.
Dostępność na Śląsku
Wiceminister zwróciła uwagę na inicjatywy wspierające rozwój turystyki bez barier, takie jak program „Śląskie. Turystyka bez barier”, finansowany ze środków województwa. Dzięki temu projektowi organizowane są szkolenia dla asystentów turystycznych oraz wycieczki dla OzN, w tym wyprawy górskie, likwidowane są bariery w schroniskach i dostosowywane szlaki turystyczne.
Podkreśliła również działania Kolei Śląskich, które konsekwentnie inwestują w dostępność transportu publicznego, wymieniając tabor na nowoczesny i jednocześnie ekologiczny m.in. w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu czy Rybniku.
„Dostępność zaczyna się od drugiego człowieka. To nasza wrażliwość, zrozumienie i empatia są kluczem do realizacji różnych i zróżnicowanych potrzeb”
– podkreśliła wiceminister Monika Sikora.
„To klucz do lepszego życia nie tylko osób z niepełnosprawnościami, ale nas wszystkich. Śląsk udowadnia, że aktywność i współpraca są fundamentem sukcesu w tym obszarze”
– dodała.
W trakcie wystąpienia wiceminister omówiła także ogólnokrajowe inicjatywy na rzecz dostępności, takie jak tworzenie krajowego Centrum Komunikacji dla Osób z Niepełnosprawnościami. Centrum to ma wspierać OzN w załatwianiu codziennych spraw, takich jak wizyty u lekarza czy korzystanie z usług.
Planowane jest również utworzenie Inspektoratu Dostępności, który zadba o zgodność nowopowstających i remontowanych obiektów z wymaganiami dostępności.
Wsparcie dla samorządów
Także lokalne samorządy mogą liczyć na wsparcie w realizacji standardów dostępności. JST mogą otrzymać granty m.in. na wdrożenia standardów czy strategii zapewniania dostępności, szkolenia i doradztwo w tym zakresie. Dzięki projektowi „Samorząd 2.0” gminy i powiaty, takie jak Sosnowiec, Dąbrowa Zielona czy Myszków, otrzymały granty na wdrażanie strategii zapewnienia dostępności. Śląski Związek Gmin i Powiatów jest partnerem w tym projekcie.
Rządowy program na rzecz dostępności
Rządowy program na rzecz dostępności to pierwsze i kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób ze szczególnymi potrzebami. Program realizowany jest w szerokim zakresie począwszy od dostosowania podmiotów i przestrzeni publicznej, architektury czy transportu do wymogów dostępności, przez innowacyjny rozwój produktów i usług zapewniających ich dostępność dla wszystkich użytkowników po intensywne działania informacyjne, szkoleniowe i zwiększanie świadomości społecznej na rzecz dostępności. Wartość inwestycji przyczyniających się do realizacji Programu to około 23 miliardy złotych w latach 2018-2025. Źródłami finansowania są fundusze europejskie oraz publiczne środki krajowe (budżet państwa, środki jednostek samorządu terytorialnego, środki PFRON).
Sejmik OzN
Sejmik Osób z Niepełnosprawnościami Województwa Śląskiego to inicjatywa, która stanowi platformę dialogu między osobami z niepełnosprawnościami a władzami regionu. Działa jako ciało doradcze przy Zarządzie Urzędu Marszałkowskiego, wspierając realizację polityki dostępności i promując działania na rzecz likwidacji barier w różnych obszarach życia społecznego. Sejmik inicjuje projekty, które mają na celu zwiększenie samodzielności i uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w życiu publicznym, a także dba o edukację społeczną w zakresie inkluzywności. Organizacja współpracuje z lokalnymi samorządami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi, tworząc przestrzeń do wymiany doświadczeń i wspólnego rozwiązywania problemów.
Źródło: MFiPR