Do finału Nagrody Access City Award 2025 zakwalifikowały się cztery europejskie miasta: Borås w Szwecji, Cartagena w Hiszpanii, Norymberga w Niemczech oraz Wiedeń w Austrii. Zostały one wybrane ze względu na zaangażowanie w tworzenie przyjaznych i dostępnych przestrzeni miejskich dla osób z niepełnosprawnościami. Inicjatywy tych miast obejmują przystosowanie infrastruktury publicznej, transportu, usług miejskich oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych, by każdy mógł w pełni uczestniczyć w życiu miejskim.
Wypowiadając się na temat tej inicjatywy, Helena Dalli, Komisarz Europejska ds. Równości, podkreśliła, że miasta muszą być dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, aby mogły one korzystać ze swoich praw i uczestniczyć w społeczeństwie. „Komisja Europejska wspiera miasta, które stawiają dostępność jako priorytet, aby nikogo nie wykluczać z życia społecznego. Dostępność to fundament integracji, kluczowy dla ponad 100 milionów obywateli UE z niepełnosprawnościami, który poprawia życie nas wszystkich” – powiedziała.
Nagroda Access City Award w tym roku obchodzi swoją 15. rocznicę, co sprawia, że jest to wyjątkowa edycja. Tegoroczna edycja przyciągnęła rekordową liczbę zgłoszeń – aż 57 miast wyraziło chęć udziału w konkursie, z czego 33 zostało wstępnie wybranych przez ekspertów krajowych. Następnie, jury UE wyłoniło czterech finalistów.
W duchu Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich 2024, tegoroczna edycja przewiduje również specjalne wyróżnienie za „Dostępną Infrastrukturę Sportową”. Nagrody zostaną przyznane podczas ceremonii, która odbędzie się 29 listopada 2024 roku podczas konferencji z okazji Europejskiego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, które przypada na 3 grudnia, organizowanej wspólnie przez Komisję Europejską i Europejskie Forum Osób Niepełnosprawnych.
Ceremonia rozpocznie się o godzinie 9:30 i będzie transmitowana na żywo, umożliwiając dostęp szerokiej publiczności. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie na międzynarodowy język migowy, audiodeskrypcję oraz napisy w języku angielskim, aby wydarzenie było dostępne dla wszystkich zainteresowanych.
Źródło: materiały nadesłane