„MazONsport” – sport bez barier!


Zawody rekreacyjno-sportowe „MazONsport” dla osób z niepełnosprawnościami zostały zorganizowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, aby promować aktywność fizyczną i wspierać sportowe talenty. W wydarzeniu wzięło udział około 150 uczestników z 29 Warsztatów Terapii Zajęciowej, którzy rywalizowali w pięciu konkurencjach indywidualnych oraz jednej drużynowej.
Za nami już drugi „MazONsport”, który odbył się 16 maja 2025 r. w hali sportowej Arena Legionowo. Wydarzenie zostało zainicjowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, a jego główną ideą było promowanie sportu wśród osób z niepełnosprawnością oraz pokazanie  ich możliwości i potencjału sportowego.

– „MazONsport” to bez wątpienia wyjątkowe wydarzenie, podczas którego osoby z niepełnosprawnościami miały okazję odkrywać i prezentować swoje talenty. Rywalizacja była obecna, lecz nacechowana pozytywną energią. Tego typu inicjatywy pokazują, jak ważne jest tworzenie przestrzeni do aktywności i integracji. Sport to nie tylko zdrowie i rywalizacja, ale też budowanie pewności siebie, przełamywanie barier i wzmacnianie poczucia wspólnoty. Warto angażować osoby z niepełnosprawnościami w takie działania, bo ich pasja, determinacja i zaangażowanie są inspiracją dla nas wszystkich

– powiedziała Anna Katarzyna Brzezińska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Zawody z wielkim potencjałem

– Po raz kolejny przeżywaliśmy prawdziwe sportowe emocje. To już druga edycja tej wyjątkowej inicjatywy organizowanej przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, która – podobnie jak w ubiegłym roku – cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Frekwencja ponownie zaskoczyła, a uśmiechy na twarzach uczestników tylko potwierdzają, że warto organizować takie wydarzenia

– dodał Mariusz Budziszewski, zastępca dyrektora  ds. Profilaktyki Uzależnień i Wspierania Rodziny Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
Bogdan Kiełbasiński, prezydent Legionowa podkreśla znaczenie tej inicjatywy.

– Z ogromną radością witamy po raz drugi w Legionowie. MazONsport to naprawdę ważna impreza, nie tylko dla środowiska osób z niepełnosprawnościami, ale również dla całej naszej lokalnej społeczności. Tego typu inicjatywy mają ogromne znaczenie integracyjne, a jednocześnie stwarzają możliwość aktywnego spędzenia czasu dla tak wielu uczestników. Widać wyraźnie, że zaangażowanie rośnie – frekwencja w tym roku jest jeszcze wyższa niż w poprzedniej edycji. Jestem przekonany, że nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy już teraz zaczęli planować kolejne spotkanie – jeszcze większe, jeszcze lepsze

– podsumował prezydent Legionowa Bogdan Kiełbasiński.

I celność, i tempo

Do zawodów zgłoszone zostały osoby z niepełnosprawnościami z województwa mazowieckiego, które uczestniczą w warsztatach terapii zajęciowej. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział 145 osób z aż 29 WTZ-ów z województwa mazowieckiego.
Uczestnicy rywalizowali w pięciu indywidualnych konkurencjach sportowych: bieg z przeszkodami, refleksomierz, przenoszenie piłki lekarskiej i rzut woreczkiem do celu i rzut do kosza. Jedyną drużynową konkurencją była sztafeta, która składała się z 5 konkurencji (przenoszenie piłeczki plastikowej na rakiecie od badmintona, spacer po linie, slalom między pachołkami z piłeczką pingpongową na łyżce, układanie wieży z miękkich klocków, slalom z piłką i strzałem do bramki).

– Osoby z niepełnosprawnościami miały okazję nie tylko odkrywać i prezentować swoje sportowe talenty, ale też integrować się, przełamywać bariery i – co równie ważne – po prostu dobrze się bawić. Widać było, że wszyscy zawodnicy czerpali z udziału w zawodach ogromną radość. Tego typu wydarzenia są niezwykle potrzebne. Sport to przestrzeń, w której każdy – niezależnie od stopnia sprawności – może poczuć się silny, potrzebny i doceniony. Dlatego tak ważne jest, by angażować osoby z niepełnosprawnościami w tego rodzaju aktywności

– podsumował Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami.
W tym roku ambasadorką wydarzenia była Natalia Berndsen, która od roku 2015 uczestniczy w zajęciach prowadzonych w Warsztacie Terapii Zajęciowej prowadzonym przez Fundację Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną „DOM” w Warszawie.
Od roku 2015 jest również zawodniczką Olimpiad Specjalnych. Trenuje bocce i badminton. Brała udział w zawodach na szczeblu regionalnym w bocce, gdzie zajęła pierwsze miejsce w swojej grupie sprawnościowej co dało jej możliwość udziału w VI Ogólnopolskim Turnieju Bocce Olimpiad Specjalnych w Kielcach w roku 2024. W zawodach na szczeblu ogólnopolskim zdobyła złoty medal.


 

Źródło: Biuro Prasowe MCPS

Porozmawiaj z nami