Ustawa o asystencji osobistej zmierza do mety


Projekt ustawy o asystencji osobistej został skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. To kolejny krok na ścieżce zapewnienia osobom z niepełnosprawnościami realnego, kompleksowego wsparcia na miarę ich potrzeb. To szansa na większą niezależność, a także najlepsza inwestycja w aktywność społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnościami.
Projekt ustawy o asystencji osobistej powstał z inicjatywy pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceministra resortu pracy Łukasza Krasonia. Obecnie w niektórych gminach funkcjonują pilotażowe, roczne programy asystencji, brakuje jednak ustawowych rozwiązań.
Na początku kwietnia 2025 roku Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji jednogłośnie przyjął projekt, który został właśnie skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów.
Dotychczas realizowane programy asystencji osobistej nie odpowiadają w pełni na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Godzin jest za mało, programy są roczne, a więc brakuje pewności i ciągłości wsparcia. Ustawowa asystencja to realne i kompleksowe wsparcie, które z jednej strony odciąży rodziny i opiekunów osób z niepełnosprawnościami, a z drugiej – da samym zainteresowanym szansę na bardziej samodzielne życie.
Korzyści płynące z asystencji osobistej to także możliwość większego uczestnictwa w życiu społecznym, kulturalnym, ale też aktywności na rynku pracy. To zmiana w życiu ok. 100 tys. osób z niepełnosprawnościami oraz ok. 500 tys. osób bliskich, które wspierają je na co dzień.

Najważniejsze założenia projektu:

  • wsparcie ustalane na kilka lat, a nie na rok (jak jest obecnie),
  • większy wymiar godzin wsparcia, niż gwarantują to obecne rozwiązania – docelowo od 30 do 240 godzin miesięcznie (w pierwszym roku do 200 godzin, w drugim – do 220 godzin),
  • gwarancja realizacji ustawy w każdym powiecie,
  • swoboda wyboru przez osobę z niepełnosprawnością podmiotu świadczącego dla niej usługę asystencji, a także gwarancja swobody wyboru samego asystenta,
  • wprowadzenie mechanizmu pełnej indywidualizacji wsparcia osoby z niepełnosprawnością
  • szkolenia dla asystentów, weryfikacja kwalifikacji i kompetencji

Od drugiego roku obowiązywania ustawy asystencja osobista będzie dostępna dla młodzieży od 13. roku życia.


 

Źródło: MRPiPS

Porozmawiaj z nami