Festiwal kina bez barier to wyjątkowe wydarzenie filmowe na mapie Poznania, zaprojektowane tak, by każda osoba mogła w nim uczestniczyć na równych prawach – bez względu na stopień sprawności czy zdrowie. Dzięki technologiom wspierającym odbiór treści oraz uniwersalnemu projektowaniu, pokazy i wydarzenia towarzyszące będą dostępne dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi i motorycznymi. Festiwal odbędzie się w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu w dniach 25.02–1.03.2025.
Przegląd filmów dostępnych
26.02–1.03.2025, Kino Pałacowe, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Główną częścią Festiwalu kina bez barier jest Przegląd filmów dostępnych, który udowadnia, że kino może być doświadczeniem dla wszystkich. Przez cztery dni widzki i widzowie obejrzą trzynaście filmów z różnych stron świata – od dramatów, poprzez animacje, aż po dokumenty. Wszystkie seanse będą dostosowane do potrzeb osób niewidomych i niesłyszących – zaopatrzone w audiodeskrypcję, napisy dla niesłyszących i tłumaczenie na polski język migowy (PJM).
W repertuarze znalazło się trzynaście filmów, w tym trzy produkcje polskich i dziesięć zagranicznych. Publiczność będzie mogła zobaczyć trzy przedpremiery oraz dwa filmy, które nie trafiły do polskich kin. Wśród tytułów znalazły się:
⦁ „Flow” – faworyt Oscarów, emocjonalna opowieść o różnorodności i przyjaźni dla całych rodzin;
⦁ „Emilia Pérez ” – wyjątkowy musical, który zdobył kilkanaście nominacji do Oscarów. Historia trzech kobiet, które w świecie zdominowanym przez mężczyzn walczą o siebie.
⦁ „Kobieta z…” – dramat poruszający tematykę tożsamości i społecznej akceptacji;
⦁ „Mój sąsiad Totoro” oraz „Spirited Away” – kultowe anime japońskiego Studia Ghibli, które po raz pierwszy w Polsce zostaną zaprezentowane z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących i tłumaczeniem na PJM.
⦁ „Pelikan Blue” – animowany dokument o fałszerzach biletów kolejowych, dzięki którym Węgrzy w latach dziewięćdziesiątych mogli poznawać świat.
⦁ „Apetyt na więcej. La Cocina” – przedpremierowy pokaz filmu o pewnej nowojorskiej restauracji, który spodoba się fanom i fankom serialu „The Bear”.
Oprócz seansów, program wzbogacą spotkania z twórcami i twórczyniami oraz rozmowy pogłębiające tematykę filmów. Widzowie i widzki będą mieli okazję porozmawiać z Antoniną Litwiniak, aktorką grającą główną rolę w filmie „Kleks i wynalazek Filipa Golarza” oraz twórcami i twórczyniami filmu „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku”, czyli drugiej części „Detektywa Bruno!”.
Po seansie filmu „Kobieta z…” zaprosimy na rozmowę na temat: „Czy język inkluzywny jest dostępny?”. W debacie wezmą udział: Justyna Mańkowska z Fundacji Katarynka, Margaret Amaka Ohio-Nowak z UMCS w Lublinie, Yga Kostrzewa, współautorka poradnika „Jak mówić i pisać o osobach LGBTQIAP+” oraz Anton Amroziak z OKO.press.
Wydarzenia specjalne!
Festiwal otworzy Gala wręczenia nagrody i zachęt połączona z koncertem pt. „Niewidzialne Instrumenty” w wykonaniu grupy muzycznej Małe Instrumenty z audiodeskrypcją na żywo.
„Niewidzialne Instrumenty” to wynik warsztatów prowadzonych przez lidera grupy – Pawła Romańczuka, podczas których osoby niewidome tworzyły oryginalne instrumenty muzyczne. Na podstawie werbalnego opisu powstały projekty i rysunki techniczne, a w kolejnych miesiącach prototypy, na których grupa Małe Instrumenty przygotowała nową muzykę, którą wykonują na koncertach.
W środę, 26 lutego, Centrum Kultury ZAMEK zaprasza do Klubu festiwalowego w The Dubliner Irish Pub na DJ set Deaf Can Dance. To najnowszy projekt Filipa Janickiego, który pomimo znacznej wrodzonej wady słuchu, już od 18 lat eksploruje różne gatunki muzyczne. Deaf Can Dance promuje nieszablonowe brzmienia, jednocześnie angażując się społecznie i wspierając kampanie na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Dla osób g/Głuchych organizatorzy przygotują kamizelki haptyczne, dzięki którym rytm oraz basy będzie można poczuć w ciele.
Jak pachnie Festiwal?
Specjalnie dla Festiwalu kina bez barier Piotr Jakubik – artysta zapachowy stworzy kompozycję zapachową „Silver screen”. Dzięki zapachowi doświadczenie kina pogłębi się o dodatkowy zmysł – węch. Zapach jest abstrakcyjną próbą dosłownego odwzorowania „srebrnego ekranu” – miejsca, gdzie ludzkie ambicje stają się namacalne.
Forum bez barier – rozmowy o przyszłości kina
25–27.02.2025, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Integralną częścią Festiwalu kina bez barier pozostaje Forum bez barier, skierowane do branży filmowej. Przez trzy dni eksperci i ekspertki będą dyskutować o tym, jak sprawić, by polska kinematografia była bardziej inkluzywna i dostępna. Wśród zaproszonych gości będą producentki głośnego serialu „Matki pingwinów”, które wezmą udział w rozmowie na temat reprezentacji osób z niepełnosprawnościami w filmach i serialach.
Bilety i Biuro obsługi widowni
Bilety na seanse Przeglądu filmów dostępnych oraz Galę kosztują 10 zł.
Przy Festiwalu kina bez barier działa Biuro obsługi widowni (BOW). Julia Wróblewska odpowie na pytania, doradzi w wyborze filmu i pomoże zarezerwować miejsca na seans. Aby skontaktować się z BOW-em można zadzwonić lub napisać SMS na numer 607-609-320 lub napisać e-mail na adres: bow@ckzamek.pl.
Na Forum bez barier obowiązują akredytacje.
Szczegółowy program i repertuar Przeglądu filmów dostępnych znajduje się na stronie: https://kinopalacowe.pl/wydarzenia/12274-przeglad-filmow-dostepnych/
Słownik dostosowań:
Pętla indukcyjna – technologia, która wspiera osoby korzystające z aparatów słuchowych lub implantów ślimakowych. Dzięki pętli dźwięk z filmu trafia bezpośrednio do ucha, co poprawia jego czystość brzmienia i zwiększa zrozumiałość mowy.
Napisy rozszerzone – szczególnie przydatne dla osób niesłyszących i niedosłyszących. W tego typu napisach uwzględnione są dodatkowe informacje dźwiękowe, a bohaterowie i bohaterki wyróżniani są kolorami lub imionami, co ułatwia identyfikację mówiącej postaci.
Audiodeskrypcja – werbalny opis wydarzeń na ekranie. W Kinie Pałacowym audiodeskrypcji można słuchać za pomocą specjalnych audioodbiorników ze słuchawką lub przez aplikację na smartfonie – dzięki temu inne osoby na sali nie słyszą opisu.
Polski język migowy (PJM) – odrębny język z własną gramatyką. Dla wielu osób g/Głuchych jest on pierwszym językiem, a język polski może być dla nich obcy. Szczególnie ważne jest, aby tłumaczenie na PJM pojawiało się w filmach dla dzieci.
Organizatorzy: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu i Kino Pałacowe
Partnerzy Forum bez barier: Fundacja Katarynka, Fundacja Kultury bez Barier oraz Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Patroni medialni: „Kino”, „Ekrany”, Filmweb
Patronat honorowy prezydenta Miasta Poznania
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej (program Kreatywna Europa: Audience Development & Film Education) oraz środków z budżetu Miasta Poznania, będących w dyspozycji CK ZAMEK.
Źródło: Biuro Prasowe CK Zamek