We wtorek (11 lutego) w Ministerstwie Rozwoju i Technologii goszczono laureatów konkursu „Lider dostępności priorytetowych branż”. Firmy stworzyły produkty i usługi skierowane do osób z niepełnosprawnościami i/lub wykluczonych społecznie oraz seniorów. W wydarzeniu uczestniczył wiceminister rozwoju i technologii Michał Baranowski.
„Serdecznie Państwu gratuluję i dziękuję – jako przedsiębiorcom odnoszącym sukcesy rynkowe, ale także jako ludziom, którzy dzięki swojej pracy pomagają innym. Zwyciężyły produkty o innowacyjnych rozwiązaniach z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Skutecznie wspierają one osoby o szczególnych potrzebach w codziennym życiu, poprawiając poziom i komfort życia oraz pozwalając im na jak największą samodzielność”
– powiedział podczas wydarzenia w MRiT wiceminister Baranowski. Wskazał, że bariery, które nas otaczają, to nie tylko przeszkody fizyczne.
„Mogą one też wynikać z określonych postaw, zachowań i zwyczajów, wyznawanych wartości czy po prostu braku świadomości. Dlatego bądźmy bardziej świadomi. Każdy z nas jest w pewnym stopniu odpowiedzialny za budowanie świata pozbawionego barier, społeczeństwa równych szans i możliwości”
– dodał wiceszef resortu rozwoju i technologii.
Liderzy dostępności priorytetowych branż 2024 r.
Pierwsze miejsce zajęła firma AssisTech Sp. z o.o. Stworzyła ona tablet wspierający rehabilitację poznawczą, komunikację oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Z tabletu mogą korzystać osoby z zaburzeniami neurologicznymi, po udarach mózgu, ze spektrum autyzmu lub chorobą Alzheimera.
Kolejne miejsce na podium zajęła AFH Europe Sp. z o.o. za powiązane ze sobą urządzenia medyczne. Automatyzują one czynności wykonywane przez osoby wspierające ludzi ze szczególnymi potrzebami w codziennym funkcjonowaniu (np. mobilność, transfer, toaleta, kąpiel).
Trzecie miejsca przyznano EnSafe Sp. z o.o. za wolnostojący budynek wykonany w technologii modułowej. Wyposażony jest on m.in. w przewijak dla dorosłych z funkcją mycia, toaletę, umywalkę, podnośny przejazd czy kosz na śmieci.
W tej edycji konkursu, wyróżnienia otrzymały DICO S.C. oraz Fundacja MARS. DICO S.C. opracowała oprogramowanie MÓWIK – innowacyjne rozwiązanie do wspomagania komunikacji alternatywnej, stworzone z myślą o osobach z trudnościami w mówieniu. Z kolei Fundacja MARS wprowadziła na rynek kieszonkową lodówkę dla diabetyków i osób zażywających lekarstwa.
O konkursie
Konkurs MRiT wpisuje się w działanie „Marka dostępności”, będącego elementem rządowego programu „Dostępność plus”. Celem konkursu jest wybranie oraz nagrodzenie najlepszych produktów i usług skierowanych do osób z niepełnosprawnościami i/lub wykluczonych społecznie oraz seniorów.
Konkurs promuje produkty i usługi oparte na idei projektowania uniwersalnego, dzięki któremu powstają m.in. urządzenia wspomagające osoby z niepełnosprawnościami w codziennym funkcjonowaniu. Poprawiają one komfort życia i pozwalają na możliwie jak największą samodzielność.
W poprzednich edycjach konkursu nagrodzone zostały m.in. krzesło ewakuacyjne FALCON, karuzela integracyjna, urządzenie medyczne bazujące na technologii śledzenia wzroku, układ okresowy pierwiastków z napisami w alfabecie Braille’a, szachy dla osób niewidomych i słabowidzących, ławka dostępna sensoryczna, audiomovie, powiększalnik z dwoma ekranami dla osób słabowidzących.
Źródło: MRiT