Wiedeń zdobył nagrodę Access City Award 2025 za swoje wysiłki na rzecz zapewnienia dostępności miasta dla osób z niepełnosprawnościami. Inicjatywy podjęte przez stolicę Austrii obejmują poprawę dostępu do przestrzeni publicznej, transportu, technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz usług publicznych, co znacznie poprawiło jakość życia osób z niepełnosprawnościami. Wszechstronne podejście Wiednia, uwzględniające aspekty społeczne, gospodarcze i środowiskowe, stanowi wzorowy przykład tego, jak dużę miasta mogą skutecznie wdrażać zasady dostępności we wszystkich dziedzinach życia miejskiego. Wiedeń jest drugim austriackim miastem, które zdobyło tę nagrodę, po Salzburgu w 2012 roku.
Nagrodę wręczyła komisarz ds. równości Helena Dalli podczas porannej konferencji z okazji Europejskiego Dnia Osób z Niepeńnosprawnościami 2024, zorganizowanej przez Komisję Europejską i Europejskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami. Tegoroczna edycja była szczególna, gdyż świętujemy 15-lecie nagrody Access City Award.
Do szczególnych projektów, które przyczyniły się do zdobycia nagrody, należą m.in. dostępne baseny, inteligentne sygnalizatory świetlne oraz wsparcie w zakresie integracji mieszkaniowej i zatrudnienia. Wiedeń można uznać za wzorowy przykład miasta, które zapewnia dostęp do wszystkich stacji metra oraz ponad 95% przystanków autobusowych i tramwajowych. Wykorzystuje przy tym systemy prowadzenia dotykowego, pojazdy niskopodłogowe oraz systemy awaryjne o funkcjach multisensorycznych.
Strategia „Inclusive Vienna 2030” oraz aktywna współpraca z organizacjami osób z niepeńnosprawnościami w podejmowaniu decyzji, ukazują zaangażowanie Wiednia w realizację celu dostępności.
Drugie miejsce przypadło Norymberdze, która wyróżniła się zapewnieniem dostępu w takich obszarach jak transport, zatrudnienie, sport i rekreacja, wdrażając przy tym Konwencję ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami (UNCRPD). Specjalna Rada ds. Niepełnosprawności w Norymberdze zapewnia aktywne zaangażowanie osób z niepełnosprawnościami w planowanie miasta. W tym roku, w związku z Igrzyskami Olimpijskimi i Paraolimpijskimi 2024, miasto otrzymało dodatkowe wyróżnienie za inwestycje w inkluzywną infrastrukturę sportową, w tym centra sportowe z odpowiednim wyposażeniem i szkoleniami dla trenerów sportów adaptacyjnych.
Trzecie miejsce zdobyła Cartagena w Hiszpanii za wysińki na rzecz dostępności turystyki i życia kulturalnego. Miasto oferuje pomoc osobom z niepełnosprawnościami przy korzystaniu z popularnych plaż, a także zarezerwowane miejsca na wydarzeniach publicznych i dostępne miejsca rekreacyjne oraz place zabaw.
Źródło: Materiały nadesłane