Trzy medale Polaków w czwartek

5 września 2024 roku na Igrzyskach Paraolimpijskich w Paryżu przyniósł polskim sportowcom kolejne medale. Rafał Czuper zdobył złoto w singlowym turnieju paratenisa stołowego (klasa MS2). To jego pierwszy złoty medal w tej konkurencji, po wcześniejszych dwóch srebrnych zdobytych w poprzednich edycjach igrzysk. W finale turnieju pokonał zawodnika z Czech, który wcześniej wyeliminował dwóch wysoko notowanych przeciwników. Czuper po zwycięstwie wyraził ogromną satysfakcję z osiągnięcia tego wyniku, podkreślając, że to efekt pracy wielu lat przygotowań.
W turnieju paratenisa stołowego w klasie WS1-2 brązowy medal zdobyła Dorota Bucław, dla której był to szczególnie ważny sukces. Był to jej czwarty udział w igrzyskach, a zdobycie medalu było spełnieniem marzeń. Jak podkreślała, powrót do sportu po wypadku był dla niej dużym wyzwaniem, a jej historia może być inspiracją dla innych, by walczyć o swoje marzenia mimo przeciwności.
Rafał Wilk, znany parakolarz, wywalczył brązowy medal w wyścigu handbike’ów ze startu wspólnego (H4). To jego piąty medal na igrzyskach paraolimpijskich, a pierwszy brązowy, co oznacza, że ma już w kolekcji medale we wszystkich kolorach. Wilk, który w grudniu skończy 50 lat, podkreślił, że sukces ten jest wynikiem wytrwałości i konsekwencji, szczególnie biorąc pod uwagę wyzwania, jakie pojawiły się na trasie wyścigu.
Nie wszyscy Polacy mieli jednak tyle szczęścia. Oliwia Jabłońska, startująca na 400 m stylem dowolnym (S10), zajęła czwarte miejsce, a jej czas nie spełnił jej oczekiwań. Inni zawodnicy, jak Igor Hrehorowicz i Zuzanna Boruszewska, nie awansowali do finałów w swoich konkurencjach.
Marek Dobrowolski, strzelec, zakończył rywalizację w konkurencji R6 na siódmym miejscu, po bardzo udanym początku, jednak w dalszej części zawodów stracił szansę na wyższe miejsce. W pchnięciu kulą Klaudia Maliszewska i Faustyna Kotłowska zajęły szóste miejsca, osiągając swoje najlepsze wyniki sezonu.
W rywalizacji drużynowej polska reprezentacja florecistów odpadła w ćwierćfinale po zaciętym meczu z reprezentacją Chin, która później zdobyła złoto. Z kolei polscy łucznicy, Milena Olszewska i Łukasz Ciszek, zakończyli swoją rywalizację na etapie ćwierćfinału, przegrywając z reprezentacją Indii.

Źródło: PKPar