Zdjęcie ilustracyjne jest w kolorach bieli, czerwieni oraz błekitu. W prawym górnym rogu, na białym tle widnieje czerwono czarny napis „Polscy Okuliści kontra jaskra 12-18 marca 2023”. W lewym górnym rogu natomiast, przedstawione jest zdjęcie młodej kobiety, o blond włosach, spiętych w kucyk (tzw. Koński ogon), która jest w  trakcie badania aparatem do angiografii fluoresceinowej i badania dna oka. Opiera ona czoło o metalowy, podłużny, górny element aparatu, natomiast brodę o dolny element aparatu. Jej oczy są prześwietlane laserem o pomarańczowej barwie. Pod spodem, po lewej stronie ilustracji, na czerwonym, prostokątnym pasku tła znajduje się komunikat "Zgłoś gabinet na stronie", a tuż pod nim, na błękitnym prostokątnym pasku tła, znajduje się adres strony internetowej "www.tydzienjaskry.pl", napisany czerwoną czcionką. . Tuż obok, z prawej strony ilustracji, na białym, prostokątnym pasku tła znajduje się czarny napis "PTO Polskie Towarzystwo Okulistyczne". 

O akcji

„POLSCY OKULIŚCI KONTRA JASKRA” to akcja bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku jaskry, organizowana przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne w ramach ŚWIATOWEGO TYGODNIA JASKRY. Jest to inicjatywa lekarzy okulistów mająca na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat jaskry oraz zwiększenie jej wykrywalności we wczesnych stadiach zaawansowania.
DLACZEGO WARTO?
Problem jaskry w Polsce może dotyczyć nawet 800 TYS. OSÓB, przy czym tylko połowa została zdiagnozowana. W 90 proc. przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości i zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć. Tymczasem tylko wczesna diagnoza jaskry może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne badania.
KAŻDY POWINIEN PRZYNAJMNIEJ RAZ NA DWA LATA PRZEJŚĆ PEŁNE BADANIE OKULISTYCZNE, a osoby z grupy ryzyka nawet co 12 miesięcy.
GRUPA RYZYKA
Do podstawowych czynników ryzyka zachorowania na jaskrę zalicza się między innymi: wiek powyżej 40. roku życia, choroby kardiologiczne, obecność jaskry w rodzinie, zaburzenia krążenia obwodowego, życie w ciągłym stresie i bóle głowy. Niezależnie od głównych czynników profilaktyczne badanie w kierunku tej choroby zalecane jest każdej osobie, która od roku nie była u okulisty. Wykrycie jaskry we wczesnych stadiach zaawansowania jest bardzo ważne, ponieważ rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie pozwala uniknąć całkowitej utraty wzroku.